Look4dog.com

Wyżeł słowacki szorstkowłosy

Wyżeł słowacki szorstkowłosy powstał wskutek skrzyżowania następujących odmian wyżłów: weimarskiego, niemieckiego krótko- i szorstkowłosego oraz czeskiego fouseka. Do hodowli dodano również pudelpointery. Pierwszy hodowca, Koloman Slimak, marzył by stworzyć wszechstronne psy użytkowe: odważne, silne oraz zdolne do pracy w każdych warunkach. Do 1973 roku rasa wpisywana była do dokumentów hodowlanych jako „wyżeł weimarski szorstkowłosy”. 12 lat później, w 1985 roku, FCI oficjalnie zatwierdziło nazwę „wyżeł słowacki szorstkowłosy”.

Wyżły słowackie szorstkowłose podczas polowania na lądzie i w wodzie zachowują się niczym czeskie fouseki i wyżły weimarskie: biegają daleko, mają twardą stójkę, a niektóre naturalnie sekundują. Bardzo wcześnie pojawia się u nich instynkt aportowania. Uwielbiają przebywanie w wodzie. Choć są odważne i zajadłe w stosunku do drapieżników, ich instynkt obronny jest słaby.

 • Długość życia 12 - 15 lat
 • Wysokość psa w kłębie 62-68 cm
 • Wysokość suki w kłębie 57-64 cm
   

Wyżeł słowacki szorstkowłosy - charakter

Wyżły słowackie są psami o mocnej budowie. Są to typowe psy pracujące. Mają jednak szlachetny wygląd. To rasa stworzona do pracy w polu, w wodzie, a także w lesie. Doskonale odnajdują oraz aportują zwierzynę. Rasa ta je bardzo posłuszna i łatwa w szkoleniu.

Wyżeł słowacki szorstkowłosy to pies inteligentny, zrównoważony, bez oznak lękliwości, wycofania czy agresji. W domu zachowuje się spokojnie i przyjaźnie w stosunku do ludzi. Akceptuje dzieci. Układanie rasy przebiega bezproblemowo, nawet w przypadku osób niedoświadczonych. Aby wychować posłusznego psa o pogodnym usposobieniu, należy go szkolić za pomocą technik współpracy, nigdy przewagi. Wyżeł słowacki szorstkowłosy nie lubi twardej ręki.

Nie zaleca się wprowadzać go do domu, w którym mieszkają już inne zwierzęta. Wyżeł szorstkowłosy ma ogromną potrzebę aktywności fizycznej. Najlepiej będzie czuł się w domu z ogrodem z daleka od hałaśliwej aglomeracji. Jeśli nie mieszkasz na wsi, regularne wypady za miasto, gdzie pies będzie mógł się swobodnie wybiegać, powinny pomóc spożytkować nieskończone pokłady energii, jaka drzemie w tym psie.
 

Wyżeł słowacki szorstkowłosy - pielęgnacja

Rasa nie ma dużych wymagań dotyczących pielęgnacji. Co jakiś czas wystarczy wyczesać sierść psa za pomocą metalowej szczotki lub grzebienia o gęstych zębach. 

Wyżeł słowacki szorstkowłosy - umaszczenie

 • brązowe
 • odcienie szarości, ciemniejsze lub jaśniejsze
 • bez znaczeń lub z białymi znaczeniami występującymi na łapach i przedpiersiu
 • szare z łatami
 • dropiate
   

Wyżeł słowacki szorstkowłosy - choroby

Wyżeł szorstkowłosy to rasa generalnie zdrowa. Dzięki staraniom hodowców nie cierpi na żadne schorzenia genetyczne. 

Wyżeł słowacki szorstkowłosy - żywienie

Wyżły słowackie szorstkowłose nie należą do ras wybrednych, a ich apetyt jest zadowalający. Dostosuj dietę do trybu życia psa, zwłaszcza, jeżeli pies ma intensywne treningi. Będzie potrzebował wtedy wysokoenergetycznych, bogatych w białko zwierzęce posiłków, które wspomagają przyrost masy mięśniowej. Psom, które nie są aktywne podawaj karmę o umiarkowanej zawartości białka i tłuszczu, aby nie doprowadzić do nadwagi, a także ogranicz przekąski pomiędzy posiłkami. Jeśli kupujesz suchą karmę, zwróć uwagę na jej skład. Najlepiej, jeżeli będzie bez zbóż i sztucznych konserwantów. Raz do roku należy zrobić podstawowe badania krwi, aby sprawdzić czy wszystkie parametry są w normie. Jest to bardzo ważne w przypadku psów szybko rosnących. 
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.