Look4dog.com

Wyżeł włoski krótkowłosy

Bracco italiano jest najstarszą rasą wyżłów europejskich. Psy tej rasy pochodzą ze starożytnych Włoch. Wyżeł włoski krótkowłosy był wykorzystywany przede wszystkim do polowań na ptactwo. Spełniał rolę psa zarówno myśliwskiego jak i towarzyszącego. 

Wyżeł włoski jest powolniejszy od niemieckiego, za to wytrwały przy wykonywaniu swojej pracy, zarówno w polu oraz w lesie, czy też w wodzie. To wspaniały posokowiec i śmiały aporter. 

  • Wysokość psa w kłębie: 58 - 67 cm
  • Wysokość suki w kłębie: 55 - 62 cm
  • Waga waha się między 25 kg a 40 kg i zależy od wysokości.

Wyżeł włoski krótkowłosy - charakter

Bracco italiano jest psem o mocnej i harmonijnej budowie. Wyżeł włoski powinien mieć suche kończyny, pięknie zaznaczone mięśnie, doskonale wyrzeźbioną głowę. Dzięki czemu jego wygląd staje się wytworny. Zawsze nosi głowę wysoko i porusza się kłusem, co nadaje mu jeszcze większej elegancji. 

Bracco należy do psów, które łatwo i szybko się uczą oraz są obdarzone niebywałą inteligencją, dzięki czemu praca z tym psem to sama przyjemność. Należy go szkolić z dużą wyrozumiałością i niezbyt surowo, gdyż wyżeł włoski krótkowłosy jest wrażliwy i nie znosi brutalności stosowanej w jego kierunku. Praca z tym psem powinna przebiegać przede wszystkim na rozwijaniu jego wrodzonych zdolności i powinna opierać się na systemie motywacyjnym, który zakończony zostanie nagrodą. 

Wyżeł włoski krótkowłosy zdjęcie z hodowli Loyal Point FCIWyżeł włoski krótkowłosy - charakter. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI

Wyżeł włoski jest psem bardzo przyjacielskim, pełen temperamentu, bardzo czujnym, lecz nie nadaje się na oborńcę. Cechuje go łagodność. Nie jest agresywny w stosunku do ludzi oraz do innych zwierząt. To rasa idealna dla rodzin aktywnych z dziećmi. W stosunku do swoich małych opiekunów, jest delikatny i bardzo cierpliwy. Uwielbia bowiem ruch i nie lubi nudy. Choć jako pies towarzyszący jest spokojny, to w czasie pracy da z siebie wszystko, aby zadanie jakie mu powierzono zostało wykonane perfekcyjnie.

Wyżeł włoski krótkowłosy zdjęcie z hodowli Mon Tresor d'Amour FCIWyżeł włoski krótkowłosy - charakter. Zdjęcie hodowli Mon Tresor d'Amour FCI

Wyżeł włoski krótkowłosy - pielęgnacja

Pielęgnacja tych psów nie wymaga od nas dużego zaangażowania. Wystarczy, że będziemy systematycznie przeczesywać jego sierść szczotą przeznaczoną dla ras krótkowłosych. Uwagę należy jednak zwrócić na jego uszy naszego Bracco. Ponieważ są one długie, trzeba regularnie sprawdzać ich stan, aby wcześniej zapobiec infekcji. 

Wyżeł włoski krótkowłosy - pielęgnacjaWyżeł włoski krótkowłosy - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Mon Tresor d'Amour FCI

Wyżeł włoski krótkowłosy - pielęgnacjaWyżeł włoski krótkowłosy - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI

Wyżeł włoski krótkowłosy - umaszczenie

U Bracco italiano możemy wyróznić umaszczenie:

  • białe,
  • białe z plamami pomarańczowymi albo szarymi,
  • białe z plamami ciemniejszego lub jaśniejszego brązu,
  • białe nakrapiane kolorem pomarańczowym,
  • białe cętkowane brązem

Preferuje się symetryczną maskę na głowie, ale również może być jej brak.

Sierść jest dość krótka, błyszcząca i ściśnięta.

Wyżeł włoski krótkowłosy - umaszczenieWyżeł włoski krótkowłosy - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Mon Tresor d'Amour FCI

Wyżeł włoski krótkowłosy - umaszczenieWyżeł włoski krótkowłosy - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI

Wyżeł włoski krótkowłosy - choroby

Rasa ta nie jest obciążona chorobami genetycznymi. Dysplazja biodrowa u tej rasy zdarza się sporadycznie.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.