Look4dog.com

Pielęgnacja psa to nie tylko dobór dobrze zbilansowanej diety. To również dbanie o jego sierść i skórę, które pełnią wiele ważnych funkcji w jego organizmie. Przede wszystkim stanowi ona barierę ochronną przed czynnikami środowiskowymi. Bierze udział w termoregulacji. Przygotowaliśmy kompendium wiedzy, jak pielęgnować psią sierść i skórę, dzięki odpowiednim akcesoriom, kosmetykom i suplementom.

Podstawa pielęgnacji psa, czyli dobrze zbilansowana dieta.

Nasi psi przyjaciele tak, jak ludzie, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, aby czuć się zdrowo i dobrze. Dotyczy to przede wszystkim dobrze zbilansowanej diety, dzięki której otrzymują w pokarmie wszystko to, co niezbędne. Jest to ważne, szczególnie w okresie szczenięcym, kiedy maluch potrzebuje składników odżywczych i witamin do prawidłowego rozwoju. Dlatego ważny jest skład i jakość karmy. Dobra karma powinna zawierać, jak najwięcej mięsa i mieć dodatek warzyw oraz ziół, jak choćby bazylia czy pietruszka. Ta ostatnia wspomaga układ moczowy. Karmy z dużą ilością zbóż w składzie powinny być eliminowane, ponieważ będa one jedynie słabej jakości zapychaczem niż pełnowartościowym posiłkiem dla psa. Dieta psa powinna być też zróżnicowana, aby dostarczała mu wszystkich niezbędnych witamin, tłuszczy i minerałów. 

Tanie marketowe karmy możemy sobie odpuścić. Dobrze jest uzupełniać dietę psa różnego rodzaju mięsem, rybami, warzywami - unikać należy cebuli i szczypiorku, są one toksyczne dla psa. Należy też uważać na orzechy, a przede wszystkim nigdy nie podawać psu czekolady - uszkadza narządy psa i może doprowadzić do jego przedwczesnej śmierci. Warto też w diecie psa stosować od czasu do czasu wysokiej jakości przekąski, jak smakołyki stomatologiczne czyszczące zęby i poprawiające psi oddech, czy wszelkiego rodzaju gryzaki, które uwielbia każdy czworonożny łakomczuch.
Pielęgnacja psa od wewnątrz, czyli odpowiednia suplementacja

Dobrze, wiemy już, jak bilansować dietę psa. Czas na suplementy. W sklepach zoologicznych czy klinikach weterynaryjnych znajdziemy szeroki wybór suplementów diety dla psów. Online również mamy w czym wybierać. Popularnymi typami suplementów dla psów są: tabletki, kapsułki oraz oleje. Dobiera się je wedle sposobu podania lub po prostu widzimisię psiaka. Jeśli zwierzak nie przepada za tabletkami, można wybrać olej, który dodaje się do karmy. Wygodnym rozwiązaniem będą też kapsułki typu TWIST OFF. W jaki sposób się je stosuje? Wystarczy taką kapsułkę przeciąć lub przekręcić, a jej zawartość wsypać bezpośrednio do karmy. Zaletą tego typu kapsułek, podobnie, jak olejów jest nie tylko łatwy sposób podania, ale też to, że obie formy suplementów nie wpływają na smak ani zapach pożywienia psa. Dlatego, jeśli jest oporny na jakiekolwiek lekarstwa czy suplementację, w taki sposób nawet nie zauważy, że właściciel podał mu suplement. 

Alternatywą są też przysmaki funkcyjne, które wspierają zdrową skórę i sierść. Przekąski tego typu są bogate w takie składniki, jak cynk i biotyna oraz kwasy omega 3 i 6. Można podawać je w formie nagrody podczas treningu, wspólnej zabawy, czy spacerów.        

Cechy dobrych suplementów dla psa

Dbając o zdrowie i wygląd psa, należy mieć na uwadze, aby suplementy dla psa były dobrej jakości i od sprawdzonych producentów. Podobnie, jak w przypadku ludzi na rynku można trafić na wiele słabej jakości produktów lub po prostu podróbek, które nic nie zdziałają. Na co zatem zwracać uwagę wybierając suplement dla psa? 
       

  • Po pierwsze pamiętaj, że dobre suplementy na sierść dla psa zawierają składniki o potwierdzonym naukowo działaniu. Ich skład jest też skomponowany w taki sposób, aby razem dawały najlepszy efekt. 
  • Po drugie preparaty należy kupować z pewnych źródeł, które zostały opracowane przez specjalistów, mających wiedzę i doświadczenie w żywieniu zwierząt – to zagwarantuje ich jakości i skuteczność.
  • Po trzecie, należy zwrócić uwagę, aby preparat był łatwy w podaniu i smakowity, dzięki czemu będzie się pewnym, że psiak zje go w pożywieniu lub jako smakołyk. 
  • I po czwarte jest rekomendowany przez specjalistów i samych właścicieli. Opinie można sprawdzić w internecie, zasięgnąć opinii weterynarza, hodowców lub na formach dla miłośników zwierząt. 

Znając te zasady z pewnością, każdy właściciel wybierze odpowiedni suplement dla swojego pupila, zapewniając mu dobrą pielęgnację sierści, ale i całego organizmu. 

Pielęgnacja sierści psów krótko i długowłosych

Pielęgnacja psiej sierści nie jest taka trudna, jak na początku może się wydawać. Podstawą jest przede wszystkim regularne czesanie. Pozwoli to nie tylko uniknąć skołtunionej psiej sierści, ale też dzięki temu właściciel będzie trzymał pieczę nad tym, czy na psie nie ma pcheł, kleszczy lub innych pasożytów. Czesanie pozwala też regularnie sprawdzać stan sierści, czy jest zdrowa, miękka i błyszcząca czy sucha, zniszczona i liniejąca. Szacuje się, że psiaka powinno się wyczesywać raz w tygodniu. W przypadku niektórych ras długowłosych może być konieczna codzienna sesja ze szczotką lub grzebieniem. 

Pielęgnacja psów

 Dzięki systematycznemu wyczesywaniu psa nie tylko zadbamy o jego wygląd, ale też porządek w mieszkaniu. Pozbywamy się w ten sposób nadmiaru włosia, które psiak zmienia wraz z porami roku. Ważnym elementem w pielęgnacji sierści psa jest też strzyżenie. Powinno się je wykonywać minimum raz do roku, najlepiej przed okresem letnim. Jednak jest jedno “ale!”. Strzyżenie powinno być przeprowadzane tylko w przypadku psów z długą sierścią, które nie mają podszerstka! Jeśli pies go ma, jego usunięcie bardzo utrudni zwierzęciu funkcjonowanie, a pielęgnacja psa okaże się w tym przypadku nietrafiona!

Czym jest podszerstek?

Warto wiedzieć, że u większości psów ich sierść ma dwie warstwy - podszerstek i włos okrywowy. Podszerstek to nic innego, jak warstwa włosa, która najbardziej przylega do skóry. Podszerstek może być miękki i puszysty albo twardy i zbity. Pełni on ważne funkcje, ponieważ zabezpiecza skórę psa przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak:

 

  •  słońce;
  •  zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury;
  •  przypadkowe uszkodzenia podczas spacerów;
  •  wilgoć i wodą.

Uwaga! Nie wszystkie rasy mają podszerstek. Przykładem są psy z włosami, które zwykle są go pozbawione. To samo dotyczy niektórych ras gładkowłosych, na przykład takich jak dobermany. I jak już wspomnieliśmy regularne wyczesywanie podszerstka może znacznie ograniczyć linienie psa i wyeliminować problem wszechobecnej sierści.

Jednak jest kolejne “ale!” i tyczy się ono strzyżenia. Wielu właścicieli mylnie uważa, że strzyżenie psa na łyso jest dla niego dobre w okresie letnim. Nic bardziej mylnego! Dlaczego? Ponieważ futro pełni funkcję termoizolacyjną. W okresie zimowym ogrzewa psiaka, zaś w letnim ochładza. Co więcej, pies pozbawiony sierści będzie bardziej narażony na działanie promieni słonecznych, poparzenia, a także na niskie temperatury. Podszerstek u wielu ras jest efektem ich przystosowania do warunków, w których żyły. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno obcinać psa na łyso, a jedynie delikatnie podcinać jego sierść dla jego pielęgnacji i komfortu oraz ładnego wyglądu.

Pielęgnacja psich łapek na 4 pory roku

Mówiliśmy już o sierści, czas teraz na psie łapki, które są niezwykle delikatne. Opuszki łapek psów są narażone na wiele zagrożeń każdą porą roku. Latem zagrażają im wysokie temperatury, przez które mogą doznać poparzenia, chodząc po nagrzanym chodniku. Zimą, zaś groźna jest dla nich nie tylko zimna temperatura, plucha i śnieg, ale przede wszystkim sól, którą w tym okresie posypuje się chodniki i drogi. Wnika ona wraz z wilgocią do ich tkanek i może doprowadzić do stanów zapalnych. Psie łapy są też wrażliwe na zranienia i zadrapania, dlatego dobrze po każdym spacerze sprawdzić ich stan. Można też kupić mu buty dla psów, które z pewnością skutecznie ochronią jego wrażliwe łapy.

Kiedy są mokre najlepiej i osuszyć, zaś kiedy są nagrzane lekko ochłodzić, jednak nie używać do tego lodu, aby nie doszło do szoku! Zimą dobrze jest też umyć psie łapy ciepłą wodą, pozbywając się tym samym pozostałości soli, lodu i innych rzeczy. Dobrze, aby po spacerze pies nie lizał sobie łap, które są mokre, w ten sposób do jego organizmu mogą dostać się szkodliwe substancje. Dobrze w tym okresie, aby psiaka łapki były smarowane ochronnie wazeliną lub specjalistycznym kremem dla psów. 

Latem, zaś gorący chodnik, kurz i brud mogą spowodować pękanie, oparzenie lub powstawanie pęcherzy na poduszkach łap psa. Dlatego lepiej w tym okresie ograniczyć spacery po chodniku i zadbać o regularne nawilżanie łap swojego zwierzaka. Dobre nawilżenie pozwoli na lepsze znoszenie ciepłych temperatur podłoża. W lecie również można założyć psu lekkie buty, w których z pewnością nie zagrozi mu poparzenie.

W okresie wiosennym warto uważać na wysokie trawy i kłosy, które mogą wbić się w łapę psa. Jesienią zaś może grozić im zawilgocenie. Warto też niezależnie od pory roku uważać na szkło i inne rzeczy, które mogą stanąć na drodze naszego pupila i uszkodzić mu łapę.

Jak jeszcze można dbać o psie łapki?

Przede wszystkim pamiętaj o regularnej obserwacji psich łapek. Niewidoczne na pierwszy rzut oka zranienia, mogą doprowadzić do poważnych problemów. Sprawdzaj też, czy na psich łapach nie ma żadnych narośli ani zmian. Jeśli są warto udać się do weterynarza na kontrolę. Sprawdzaj też czystość między opuszkami W większości przypadków zanieczyszczenia można usunąć za pomocą pęsety lub palców. Można zastosować także czyścik do łap psa, który ułatwi to zadanie.

Pamiętaj też o regularnym przycinaniu psich pazurów. Wykorzystaj do tego obcinacz do pazurów. Psie pazury nie powinny dotykać ziemi podczas chodzenia, więc jeśli słyszysz podczas spacerów po podłodze stukanie lub drapanie, to znak, że należy przyciąć psu pazury. Można to zrobić specjalnymi nożyczkami do tego celu. Obcinanie pazurów rozpoczyna się od tylnych łap .Aby zrobić to poprawnie, należy chwycić psią łapę, nacisnąć na opuszek w taki sposób, aby pazury stały się widoczne i obcinamy około 1-2 mm pod kątem, tak, aby nie uszkodzić pazura. Jeśli boimy się, czy zrobimy to poprawnie, możemy skorzystać z usług groomera. 

Przycinanie wystającej sierści między opuszkami pozwoli uchronić psiaka przed wilgocią i namnażaniem bakterii. Sierść może także wpływać na przyczepność do podłoża i zbyt długie włosy między poduszkami wpływają negatywnie na swobodne poruszanie się. Mówiliśmy już wcześniej o smarowaniu psich łapek wazeliną lub kremem. Najlepiej robić to w formie delikatnego masażu. Dlaczego? Ponieważ nie tylko będzie to przyjemne dla psa, ale i uspokoi go, jeśli nie lubi, kiedy coś się przy nim robi. To też dobry sposób na odpowiednie nawilżenie poduszek i łap. Taki masaż sprawi, że łapki będą mniej podatne na urazy mechaniczne lub pękanie.

3 sposoby na pielęgnację psich zębów

Resztki pokarmowe, a także bakterie osadzają się w jamie ustnej psa.  Pozostają na koronach zębów, między zębami, a także na dziąsłach. W rezultacie tworzą one najpierw miękki osad, czyli tak zwaną płytkę nazębną. Niestety, jeśli w długim czasie nie zadbamy o zęby naszego psa, kamień będzie wnikał głębiej doprowadzając do zapalenia dziąseł i dalszych konsekwencji zdrowotnych. Szczególnie, że kamień nazębny to nie tylko ciemne naloty na zębach, które stanowią defekt kosmetyczny. Prowadzi on bardzo szybko do chorób zębów, jak i przyzębia. Szacuje się, że są to najczęściej diagnozowane przez weterynarzy problemy z zakresu chorób stomatologicznych psów. Co więcej dotykają one, aż 75% z nich w wieku powyżej 2 lat! Problem, jak widać jest poważny i nie wolno go bagatelizować. 

Regularnie dbając o higienę jamy ustnej psa, osad możemy z łatwością zmyć, jednocześnie nie doprowadzając do powstania brzydkiego zapachu z pyska. To pozwoli też uchronić psa przed dyskomfortem i chorobami. Niestety z wiekiem płytka nazębna mineralizuje się i staje twardsza. Zbierają się w niej także metabolity bakterii, złuszczony nabłonek, wapń, fosfor i tak powstaje twardy i mocny kamień nazębny. Tego już tak łatwo z jamy ustnej nie można się pozbyć, konieczny może okazać się zabieg stomatologiczny pod narkozą. Środkami, które warto stosować do higieny jamy ustnej psa są: smakołyki stomatologiczne, pasty i żele dla psów oraz preparaty, które dodaje się do wody. Są też specjalne gryzaki. Dobrze jest też dawać psu kości lub zabawki do gryzienia, którymi naturalnie będzie czyścił sobie zęby. Niestety te metody nie zadziałają w przypadku pojawienia się mocnego kamienia nazębnego, są one bardziej przeciwdziałaniem niż formą leczenia.  

Skuteczne preparaty na kleszcze dla psa

O pielęgnację psa należy dbać cały rok, szczególnie, że pasożyty nie śpią. Kleszcze czy pchły mogą zaatakować naszego pupila o każdej porze. Mitem jest, że psiaki narażone sa na ich atak, jedynie wiosną i latem. Dlatego dobrze jest stosować obroże przeciwpchelne, które mają działanie kilku miesięczne. Nasączone są one środkiem, który odstrasza owady, dzięki czemu zwierzak jest bezpieczny. Taką obrożę można dostosować do rozmiaru psa, przez co są bardzo uniwersalne. 

Innym skutecznym preparatem są krople, którymi bezpośrednio skrapla się sierść psa. Wnikają one w skórę zwierzaka, przez jego zapach miesza się z zapachem środka znajdującego się w kroplach, a to odstrasza pasożyty. Jednak wadą tego typu produktów, podobnie, jak w przypadku sprayów jest to, że mają one bezpośredni kontakt ze skórą i organizmem psa i mogą być one dla niego szkodliwe. Obroże w tym przypadku dotykają jedynie sierści.

Pielęgnacja psów 

Niektórzy stosują też tabletki, które również mają działanie długofalowe, jednak one też nie są neutralne wobec organizmu psa. Ciekawostką może być fakt, że bursztyn jest odstraszający dla kleszczy. Coraz bardziej popularne stają się obroże wykonane właśnie z bursztynu. Wielu właścicieli stosuje też naturalne olejki do odstraszania kleszczy, które mają korzystne działanie też na futro. Takimi preparatami są olej z czarnuszki, ocet jabłkowy, a nawet olej kokosowy czy drożdże piwne. Niezależnie jednak od metody, dobrze jest jednak skonsultować się z weterynarzem i zrobić odpowiednie badania przeciw alergiom.

Pielęgnacja oczu i uszu

W pielęgnacji psa nie można zapomnieć o uszach i oczach, które również wymagają, aby o nie zadbano. Do przemywania oczu psa używamy gazika lub wacika kosmetycznego. Waty nie wolno stosować ze względu na ryzyko utknięcia w oku. Materiał zwilżamy specjalnym preparatem do czyszczenia psich oczu. Można też wykorzystać do tego przegotowaną wodę lub zwykłą sól fizjologiczną. W ten sposób delikatnie usuniemy zaschnięta wydzielinę, paprochy lub strupki. Nie podrażnimy też psiej powieki. Czyszczenie należy przeprowadzić w momencie, kiedy pies siedzi i lekko pochylamy jego głowę lub kładziemy na bok. 

Uszy, zaś najpierw sprawdzamy pod kątem wydzieliny i czy nic nie utknęło w małżowinie. Jeśli widzimy, że zalega w nim brud, chwytamy ucho i delikatnie wyciągamy w górę, aby widzieć kanał słuchowy. Za pomocą aplikatora wprowadzamy specjalny płyn lub żel i opuszczamy małżowinę, po czym masujemy przez 30-60 sekund. Naturalnie pies po tym zabiegu będzie się otrzepywał. Czyszczenie uszu i oczu należy wykonywać regularnie.

Produkty do pielęgnacji psa

Podsumowując. Psy pielęgnować można na różne sposoby. Do czesania można użyć specjalnej szczotki dla psa lub grzebienia. Przy długiej sierści można wykorzystać furminatory. Skuteczne będą też rękawice do wyczesywania sierści. Łapki można pielęgnować czyścikiem, a pazury obcinać obcinaczem do pazurów lub specjalnymi nożyczkami. Do pielęgnacji zębów warto stosować gryzaki stomatologiczne dla psa, żele oraz pasty i pilnować kontrolnych wizyt. Dobrym rozwiązaniem będą też kostki do czyszczenia. Od czasu do czasu warto zrobić spa dla psa i wykąpać czworonoga w przeznaczonym do tego szamponie dla psów, są również takie, które działają na pchły, jeśli takowe pojawiły się na psie. Możliwości pielęgnacji pupili jest wiele, najważniejsze, aby robić to regularnie, to gwarantuje dobre samopoczucie i zdrowie psiaka. 


 
 

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.