Look4dog.com

Setery angielskie są oczywiście psami myśliwskimi, lecz czy tylko do tego się nadają? Aby się tego dowiedzieć warto przyjrzeć się historii rasy oraz jej predyspozycjach. Do czego kiedyś wykorzystywano setery angielskie, a do czego wykorzystuje się je teraz? Co lubią te psy, i czego potrzebują?  
 

Troszkę historii

Od strony historycznej patrząc, pierwsze wzmianki na temat psa tej rasy sięgają XVI wieku. Polowały one na ptactwo. Jednakże o pochodzeniu rasy istnieją różne teorie, jedni uważają, że są one połączeniem starego spaniela wodnego, starego hiszpańskiego wyżła oraz wczesnych odmian springera, inni uważają, że pochodzi po prostu od różnych hiszpańskich spanieli lądowych. Mówi się też o przodkach tej rasy jako o psach wystawiających o frędzlowatej sierści, pomagały one sokolnikom przy polowaniach. Nazwa rasy seter pochodzi od dawnej nazwy “setting spaniel”. Oznaczała ona bezpośrednio to co robił pies, podchodził do ptactwa ukrytego w krzakach, po czym nie płosząc go wskazywał (set) myśliwemu gdzie jest zastygając w bezruchu. Pozwalało to myśliwemu nakryć zwierzynę siecią. Dopiero po wynalezieniu broni palnej rola psa się zmieniła, miał wystawiać na odległość a potem na znak płoszyć zwierzynę. Po II wojnie światowej zainteresowanie seterem angielskim jako psem myśliwskim spadło, znaleziono rzekomo łatwiejszego psa do ułożenia pod tym kątem - wyżła kontynentalnego. Wiedza o historii rasy daje nam pogląd na to jakie pierwotnie były te psy.

Seter angielski - szczeniakiSeter angielski - szczeniaki. Zdjęcie hodowla Shadow Dog

Setery angielskie dziś

U seterów angielskich nadal możemy zauważyć silny instynkt łowiecki, co oznacza że jako właściciele musimy być czujni na spacerach. Instynkt łowiecki jest również instynktem pogoni, o czym trzeba pamiętać. Współcześnie setery angielskie są wykorzystywane nie tylko w polowaniu, ale również jako członkowie rodzin, jako psy asystujące, psy do dogoterapii. Te piękne psy możemy również zobaczyć na wystawach psów rasowych organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce - ZKwP. Psy tej rasy szybko się uczą, wykazują dużą chęć do współpracy z człowiekiem, co daje nam dużo możliwości w szkoleniu.

Seter angielski - hodowlaSeter angielski - hodowla. Zdjęcie hodowla Shadow Dog

Sporty kynologiczne i setery angielskie

Świat kynologiczny oferuje nam dużo ciekawych psich sportów, w większości z nich seter angielski świetnie by się sprawdził. Agility, obedience, canicross, bikejoring, dogtrekking, dogfrisbee, skijoring, rally obedience, nosework, psi fitness czy wystawy – seter jest na tyle wszechstronny, że nada się do nich wszystkich. Podsumowując, jak możecie przeczytać, seter angielski nie jest psem tylko do polowań. Zastosowanie setera jest uniwersalne. Ze swoją pozytywną energią podbije każdą aktywność i serce wszystkich przyszłych swoich właścicieli. Jest oddany i kocha swoją rodzinę. Setery angielskie cechuje łagodność, zarówno do człowieka jak i do innych zwierząt. Ich wygląd zapiera dech, to naprawdę wspaniałe, temperamentne psy dla aktywnej rodziny z dziećmi.

Seter angielskiSeter angielski - hodowla Shadow Dog

Hodowla setera angielskiego ZKwP/FCI

 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.