Look4dog.com

Chart perski Saluki

Nazwa tej rasy wywodzi się najprawdopodobniej od nazwy starożytnej osady arabskiej Saluk lub syryjskiego miasta Seleucja. Chart perski zaliczany jest do najstarszej rasy na świecie. Przypuszcza się, że powstała ona w starożytnej Mezopotamii. Charty perskie w Egipcie uchodziły za psy królewskie. Świadczą o tym znalezione zmumifikowane szczątki tych psów w starożytnych egipskich grobowcach. Psy tej rasy były wykorzystywane głównie do polowań na gazele, zające, króliki, czy też inne drobne zwierzęta. 

Według Koranu, Saluki nie jest psem, jest darem Allach ku naszemu pożytkowi i naszej religii. Chart perski zamieszkuje cały Orient, od Chin aż do Arabii i Egiptu. W 1700 roku rasa ta dotarła do Anglii wraz z arabskimi końmi.

  • Długość życia: 12 - 14 lat
  • Wysokość w kłębie psa: 58 - 71 cm, suki sa proporcjonalnie mniejsze
  • Waga: ok 25 kg
  • Suczki są proporcjonalnie mniejsze.

 

Chart perski Saluki - charakter

Chart perski Saluki powinien cechować wdzięk, harmonia kształtów, a także powinien znamionować dużą prędkość i wytrzymałość, połączone z siłą i energią.

Saluki jest pięknym chartem, który ma własne zdanie. Jest pełnym energii, arystokratycznym, pełnym gracji psem. Chart perski, to pies stworzony do pracy, a przede wszystkim do biegu. Będzie ścigał wszystko co się porusza. To pies wytrwały o dużym instynkcie myśliwskim. Dlatego jego przyszły właściciel musi zadbać o to, aby jego pies miał gdzie się wyszaleć. Saluki gdy ma dość ruchu i właściciela przy sobie jest łagodnym, niewymagającym, oddanym towarzyszem. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie charta perskiego, zastanów się czy Twój styl życia zaspokoi potrzeby tej rasy. Biorąc pod swój dach Saluki, to Ty musisz dostosować się do jego trybu życia. Niestety wiele psów tej rasy kończy w schroniskach, ponieważ właściciele kupili go ze względu na jego piękno, a nie potrafili zaspokoić ich potrzeb. 

Saluki nie jest idealną rasą dla przeciętnej rodziny, ze względu na potrzebę bardzo dużego ruchu, silnego instynktu myśliwskiego oraz wrażliwej natury. Saluki potrafi dogadać się ze starszymi dziećmi, jednak potrzebuje twórczej zabawy. Aportowanie patyków czy piłek to nie zabawa dla charta perskiego. Saluki musi biegać, biegać i biegać. Wszystkie zabawy, które zawiązane są z szybki ruchem są odpowiednią zabawą dla tego psa. Bieg za wabikiem, wyścigi chartów np. dookoła bieżni, to jest to, co Saluki lubią najbardziej, dlatego dobrym pomysłem jest też zapisanie się do klubu wyścigowego. Na spacerach psa nie spuszczamy ze smyczy, bo w oka mgnieniu pobiegnie za wiewiórka, samochodem czy rowerzystą. Saluki to instynkt łowiecki, rusza szybko, a dopiero poźniej zastanawia sie za czym goni. Najlepiej jeżeli znajdziemy miejsce bezpieczne i ogrodzone, w którym bez żadnych obaw mozemy z nim szaleć. 

Najlepszym domem dla tej rasy, to dom z ogrodem z wysokim ogrodzeniem. 

Chart perski niezbyt lubi się szkolić, może być krnąbrny, niezależny i nieposłuszny. Dlatego już od szczeniaka uczymy go dobrych manier, a ponieważ są bardzo wrażliwe, szkolenie musi być łagodne i cierpliwe. Złe traktowanie może doprowadzić do tego, że pies stanie się lękliwy i popadnie w depresję. 

Psy tej rasy bardzo dobrze znoszą jazdę samochodem. Należy jeździć z nimi wszędzie i zabierać na każdą wycieczkę. Charty perskie są dobrymi psami domowymi, nie szczekają gdy nie ma potrzeby, a do obcych osób podchodzą z rezerwą i  doskonale pamiętają osobę, która wyrządzi mu krzywdę.

Chart perski Saluki - charakterChart perski Saluki 

Chart perski Saluki - pielęgnacja

Pielęgnacja jest dość prosta. Psy tej rasy wymagają cotygodniowego czesania, zwłaszcza odmiana długowłosa. Przy posiłkach należy wiązać uszy, gdyż mają dendencję lądowania w misce. Zamiast kąpieli zalecane jest solidne przetarcie wilgotną rękawicą czy też szmatką. Saluki linieją umiarkowanie, a sierść ich nie ma psiego zapachu. U starszych psów bardzo ważna jest kontrola uzębienia i regularne czyszczenie kamienia nazębnego. Nieczyszczony kamień prowadzić może do zapalenia dziąseł i do wypadania zębów.

Chart perski Saluki - umaszczenie

Włos jest gładki, miękki i jedwabisty. Na tylnej stronie kończyn występuja frędzle. Pręgowanie jest niepożądane. Szczenięta mogą mieć nieznaczne wełniste frędzle na udach i łopatkach.

  • najczęściej spotykane to płowe, białe, kremowe, popielate
  • trójkolorowe czarno - biało - jasnobrązowe
     

Chart perski Saluki - charty

Chart perski ze względu na to, że jest bardzo stara rasą to odznacza się dość dobrym zdrowiem. Jest jednak kilka charakterystycznych chorób dla tej rasy. Często cierpią na wrodzone wady serca, choroby autoimmunologiczne. Mogą pojawić się także problemy z tarczycą. Są nadwrażliwe na znieczulenie przy różnych zabiegach. Zdarzały się także przypadki nagłej śmierci u psów poniżej piątego roku.  
Saluki są wrażliwe na spadki temperatur, dlatego na spacery powinny wychodzić w specjalnych ubrankach. 
 

Chart perski Saluki - żywienie

Chart perski, pomimo, że jest bardzo aktywny, nie jest głodomorem. Należy jednak dostarczyć mu karme bardzo dobrej jakości. Powinien dostawać dobrze zbilansowana karmę pozbawioną zbórz, gdyż pies to mięsożerca. Część osób jest zwolennikami suchej karmy, kolejna część sama przygotowuje posiłki oparte na gotowanych składnikach, a jeszcze inny stosują dietę Barf opartą na podawaniu psu surowego mięsa. Wybór diety zależy od Ciebie. Najważniejsze jest, aby pies był zdrowy, miał apetyt i dobrze się rozwijał.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.