Look4dog.com

Terier walijski, kiedyś popularny, obecnie rzadko spotykany nawet w Anglii. Choć to jedna ze starych brytyjskich ras znana od początku XIX wieku, to aktualnie znajduje się na liście brytyjskiego Kennel Club psów zagrożonych wymarciem, ponieważ w Anglii rodzi się zaledwie ok. 300 walijczyków rocznie. Terier walijski na początku był hodowany jako pies użytkowy do polowań na lisy, wydry, borsuki i zające oraz do tępienia gryzoni na farmach. Teraz stał się psem towarzyszącym, jednak chociaż to bardzo ciekawa rasa nie nadaje się dla każdego. 
 

Przyjacielski i wierny
Terier walijski to pies wierny, przyjacielski i lubiący pieszczoty. Jest bardzo radosny i energiczny nie tylko jako szczeniak, ale też jako dorosły pies. Jest ciekawski i otwarty, łatwo przystosowuje się do otoczenia. Zawsze jest gotowy do zabawy, lubi aktywność, spacery, sporty oraz sztuczki i zadania do wykonania. Szybki i zwinny dobrze sobie radzi np. w Agility. Ma sympatyczny charakter, uwielbia towarzystwo człowieka, bardzo przywiązuje się do opiekuna i nie znosi samotności. Dobrze sprawdza się jako pies rodzinnytowarzyszący , dogaduje się z dziećmi, jednak potrafi stawiać granice i przegonić zbyt napastliwe maluchy. To pies bardzo bystry, inteligentny, pracowity, który łatwo się uczy. Z nim nie można się nudzić.

Terier walijski - charakterTerier walijski - charakter. Zdjęcie hodowla Cetno Terriers

Niezależny i pewny siebie
Teriery walijskie mimo tego, że są przyjacielskie, to mają silny i niezależny charakter. Potrafią być uparte, nieustępliwe i nazbyt samodzielne, często dążą do tego, żeby postawić na swoim. To indywidualiści, którzy, choć lubią komendy, to często wykonują je po swojemu w sposób, na który akurat mają ochotę. To psy odważne, które rzadko bywają bojaźliwe czy nieśmiałe. Są czujne, mają donośny głos, doskonale nadają się do stróżowania. Pewne siebie potrafią odstraszyć napastnika.
Ich trudny, uparty oraz nerwowy i porywczy charakter sprawia, że nie każdy opiekun sobie z nimi poradzi. Rasa ta wymaga stanowczego, ale jednocześnie łagodnego prowadzenia, konsekwentnego szkolenia z zastosowaniem pozytywnych metod oraz budowania więzi opartej na zaufaniu. Psy te pozostawione same sobie, pozbawione odpowiedniej ilości ruchu mogą strerroryzować właściciela, a znudzone potrafią zniszczyć mieszkanie.

Instynkt łowiecki
Teriery walijskie jako psy myśliwskie szybko łapią trop i spuszczone ze smyczy mogą łatwo pognać za zwierzyną, nie oglądając się na właściciela. Dlatego nie zawsze można puszczać je luzem i warto zaopatrzyć je w lokalizator GPS. Dodatkowo ich silny instynkt łowiecki i tendencja do pościgu sprawia, że potrafią gonić również dzieci, rowery, czy samochody. Żeby zaspokoić ich potrzeby, trzeba zapewnić im aktywne spacery w zróżnicowanym terenie na dużej przestrzeni, najlepiej w lasach i na łąkach. Warto pamiętać, że psy te nie mają zbyt dobrych relacji z innymi zwierzętami. Nie są specjalnie towarzyskie w stosunku do innych psów, a małe zwierzęta domowe jak koty i gryzonie często traktują jako obiekty do polowania.

Dla kogo?
Terier walijski to prawdziwy wulkan energii. To pies dla osób aktywnych, doświadczonych w szkoleniu i prowadzeniu psów i dysponujących sporą ilością czasu. Trzeba pamiętać, że spokój nie leży w naturze walijczyka, potrzebuje on dużo aktywności fizycznej i psychicznej, bo szybko się nudzi. Dlatego nie sprawdzi się on jako towarzysz osoby starszej, czy prowadzącej siedzący tryb życia. Ponieważ pies tej rasy potrzebuje dużo przestrzeni do biegania, najlepiej będzie czuł się na wsi w domu z ogrodem, gdzie będzie mógł wychodzić, kiedy chce. Oczywiście może też mieszkać w bloku, jednak w małym mieszkaniu będzie się zachowywał spokojnie, tylko jeśli zapewni mu się dużo ruchu, zabawy i wysiłku umysłowego.

Terier walijski hodowle ZKwP. 
 
 

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.