Look4dog.com

Każdy z nas, kto posiada psa lub zastanawia się nad jego kupnem, zadaje sobie pytanie czym i jak karmić swojego pupila. Czy to, co mu podamy będzie dla niego odpowiednie, czy będzie mu smakowało?

Żywienie psa, pies jedzenie

Ważny zapach, nie smak

Pies jednak przy wyborze pokarmu kieruje się jego zapachem, a nie smakiem, im bardziej posiłek ma intensywniejszy i atrakcyjniejszy zapach, tym szybciej pies go zjada. Smak pokarmu dla psa jest na drugim planie, ale nie możemy zapominać, że kubki smakowe u naszego pupila odbierają wszystkie smaki - słodki, gorzki, słony, kwaśny. Odpowiednie żywienie psa, powinno polegać przede wszystkim na dostarczeniu mu niezbędnych składników odżywczych, dzięki którym nasz czworonożny przyjaciel będzie mógł się prawidłowo rozwijać. Żywienie psa jest inne na każdym etapie jego życia i zależy od rasy, na jaką się zdecydujemy, od wieku, od ilości ruchu, od stanu zdrowia oraz od temperamentu naszego pupila. Inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze będzie miał pies wykazujący sporą aktywność fizyczną, a inną piesek lubiący całymi dniami leżeć na kanapie. Dlatego każdy z nas musi sam dostosować dietę dla swojego psa, która zaspokoi jego indywidualne potrzeby. Aby nasz czworonożny przyjaciel był zdrowy, to w jego codziennej diecie nie powinno zabraknąć dobrego zwierzęcego białka, tłuszczu, warzyw czy owoców. Im dieta jest bardziej urozmaicona, tym lepiej. Zwłaszcza na pierwszym etapie rozwojowym, musimy pamiętać aby posiłki były dobrze zbilansowane. Osoby, które zdecydowały się na żywienie psa suchą karmą mają problem z głowy, gdyż zrobił to za nich producent gotowej suchej karmy. Jednak coraz więcej jest osób, które stosują dietę Barf i sami bilansują posiłki. Na początku może wydawać się to trudne, ale z posiłku na posiłek jest już znacznie lepiej. Tym bardziej, że na rynku jest sporo informacji o tej diecie. Pies to zwierzę mięsożerne i najchętniej spożywał by pokarm w postaci surowej.

Sucha karma

Sucha karma jest wygodna w podaniu, łatwo możemy ją zabrać na wyjazd. Powinna być dobrze zbilansowana pod względem zawartości wszystkich niezbędnych składników odżywczych, makro i mikroelementów oraz witamin. Stosując ją, powinniśmy mieć pewność, że podajemy psu pełnowartościowy pokarm. Czy tak jest? Nie do końca mozna z tym się zgodzić. Wadą takiej karmy, jest wysoki stopień  jej przetworzenia oraz bardzo duża zawartość węglowodanów, które mogą prowadzić do problemów ze strony układu pokarmowego. Mogą przyczynić się także do wystąpienia alergii skórnych oraz prowadzić do nadwagi i otyłości naszego psa. Dlatego producenci zamieszczają na opakowaniach tabelki z informacją jaką ilość karmy w ciągu dnia powinien otrzymać pies. To też nie do końca jest oczywiste, gdyż psy są różne i jednemu wystarczy jeden kubek karmy na cały dzień, a innemu nie. Ilość węglowodanów, jaka znajduje się w suchej karmie można łatwo obliczyć, odejmując od 100% ilość poszczególnych wartości. Np. jeśli skład jest następujący: 25% białko, 15% tłuszcz, 7,5% włókno, 8% popiół i wilgotność 10% to wychodzi, że węglowodanów w mokrej masie jest 34,5%  To w suchej masie, czyli w karmie jaką podajemy psu będzie 38,3% węglowodanów. Aby otrzymać % zawartość węglowodanów już  w suchej karmie (czyli powyższy wynik), wystarczy wynik węglowodanów jaki otrzymaliśmy w mokrej masie podzielić przez wynik – odejmowania  poziomu wilgotności jaki podany jest w składzie karmy od 100% (w naszym przykładzie wyjdzie 90%).  Dlatego to my, obserwując swojego psa powinniśmy dostosować ilość karmy do jego potrzeb. 

Czytajmy skład karmy dla psa

Obecnie na rynku, jest bardzo duży wybór tzw. gotowców. Każdy producent zachwala, że to właśnie jego karma zaspokoi potrzeby żywieniowe Twojego psa. Aby wybrać dobrą gotową karmę spośród wielu kolorowych opakowań na półce, należy obowiązkowo czytać ich SKŁAD. Czytając skład, zwracajmy uwagę, co jest na pierwszych miejscach, gdyż tych składników zawsze jest w takim produkcie najwięcej. Idealnie jest, jeżeli mamy w składzie jasno napisane, że karma zawiera: mięso suszone np. z indyka, mięso dehydratyzowane jagnięce, mięso świeże z kozy, mączkę mięsno z kurczaka, a dopiero później inne składniki odżywcze. Dobra karma powinna mieć ok 60 - 80% mięsa, jednak cena takiej karmy też będzie bardzo wysoka. Jeżeli w suchej karmie będzie powyżej 30% mięsa nie będzie tak źle. Ważne jest, aby nie zawierała w swoim składzie zbóż oraz znacznej ilości węglowodanów.  Omijać należy karmy, na których widnieje informacja np: produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty uboczne, mączka kostna z np. kurczaka lub też jest napisane kurczak lub ryby. Dlaczego? Dlatego, ponieważ są to zmielone różnego rodzaju części zwierząt o minimalnej ilości mięsa. Podobnie jest w przypadku, jeżeli na etykiecie jest napisane “indyk”. Nie do końca to oznacza, że jest to mięso indycze, mogą to być po prostu uboczne produkty pochodzące od tego zwierzaka.  Producenci suchych karm stosują chwyt marketingowy, na który większość z nas daje się nabierać, kupując karmę na której, jest napisane “60% świeżego mięsa z indyka”. Czyli myślimy tak: “rewelacyjna karma dla naszego psa, ma aż tyle mięsa” i kupujemy. Muszę niestety Was zmartwić, gdyż tyle tego mięsa nie ma w karmie, ponieważ nie zostało ono poddane procesowi odwodnienia i w rzeczywistości będzie go znacznie mniej w gotowym produkcie. Świeże mięso zawiera 80% wody. Z 1 kg świeżego mięsa, po odwodnieniu zostanie nam tylko 200g. Zwracajmy na to uwagę, sięgając na półkę z suchą karmą. 

Czego unikać?

Konserwanty również są w suchej karmie i nie są obojętne dla organizmu naszego psa. Dopuszczalne są BHA, BHT, gallusan propylu czy też pochodne tokoferoli. Wszystkie te związku kumulują się w organizmie, a spożywanie ich przez dłuższy czas może doprowadzić do powstawania różnych chorób. Wybierajmy karmy, które zawierają przeciwutleniacze naturalne, ekstrakty z rozmarynu, witaminę E. Wybieraj karmy, które mają mniej składnikównie. Z tego względu, że jeżeli nasz pies zacznie się drapać, pojawią się hot spoty lub biegunki, będzie nam wtedy łatwiej wyeliminować składnik, który jest za to odpowiedzialny. Ważne jest też, aby nie kupować bardzo dużych opakowań dla naszych czworonogów. Powinniśmy dostosować ilość kg do potrzeb i wielkości naszego psa. Długo otwarta karma, również traci swoje właściwości. 

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.