Look4dog.com

Bokser

Historię boksera zapoczątkowały głównie dwa psy niemieckie w typie mastiffa: brabandzki bullenbeissser, barenbeisser oraz buldog angielski. W Średniowieczu wykorzystywano je do polowań na niedźwiedzie, wilki, jelenie i dziki, a także w czasie widowisk polegających na szczuciu psami uwiązanego byka. Liczne stare szychty przedstawiające te psy pokazują ich krępą sylwetkę oraz mocne szczęki pozwalający mocno chwycić ofiarę, a zarazem oddychać swobodnie. 

W II połowie XIX wieku krzyżowano je z innymi rasami, np. buldogiem, co doprowadziło do powstania rasy bokser. Trudno było w nim rozpoznać jego przodków.  Dzisiejszy bokser to pies elegancki, który zachował wszystkie zalety charakteru oraz ciętość, odporność na urazy i wytrwałość. Nazwa rasy wywodzi się z Anglii i prawdopodobnie wynika z tego, że pies jest podobny do boksera ze zniekształconym po walce nosem, a jednocześnie tak samo odważny, silny i zacięty. Był wykorzystywany przez policję ze względu na ponadprzeciętną inteligencję oraz walory obronne. W 1895 roku założono klub miłośników rasy, a od XX wieku zaczęto wykorzystywać boksery jako psy miejskie. Samo kształtowanie się boksera jako odrębnej rasy trwało do 1925 roku. Jego popularność stale rośnie.

  • Długość życia: 10 - 12 lat
  • Wysokość psa w kłębie wynosi: 57 - 63 cm
  • Wysokość suki w kłębie wynosi: 53 - 59 cm
  • Waga psa powyżej 30 kg przy wysokości 60 cm
  • Waga suki ok 25 kg przy wzroście ok 56 cm

Bokser - charakter

Bokser to pies średniej wielkości, krępy o kwadratowej budowie ciała. Ma silnie rozwinięte i dobrze uwidocznione mięśnie. W trakcie ruchu jest żywym, pełnym siły psem. Bokser to stabilny nerwowo, spokojny oraz opanowany. Jest przywiązany i wierny swojemu właścicielowi. To czujny i odważny pies. Wobec domowników jest łagodny, natomias nieufny w stosunku do obcych mu osób. Radosny i przyjazny, w sytuacja zagrożenia nieustraszony. Bokser to pies karny, rezolutny posiada wrodzoną odwagę i doskonale ma rozwinięty zmysł węchu. Rasa ta ma pewny charakter, również w starszym wieku nie ma w nim fałszu.

Bokser to pies zawsze chętny do pracy i zabawy, zaliczany jest do grupy psów obronnych i uzytkowych. Idealnie sprawdzi się w różnego rodzaju szkoleniach. Jego przyszły właściciel powinien być konsekwentny i cierpliwy, gdyz boksery wymagają dużo uwagi i czasu, jednak to pies, który chętnie się uczy, ale jest uparty. Spro bokserów przystepuję do egzaminów na psa towarzyszącego czy obronnego i podchodzi do egzaminów IPO. Boksery idealnie odnajda się na torach przeszków Agility, są sprytne i zwinne. Jednocześnie cechuje go pewna niesforność. Jest ceniony za swoją odwagę i zdyscyplinowanie, dlatego też były wykorzystywane jako psy ratownicze.Ułożenie wymaga konsekwencji, ale też dużej ilości miłości w stosunku do psa. Szkolenie boksera musi być urozmaicone, gdyż powtarzanie non stop tego samego szybko go nudzi. Szkolenie to musi być dla niego wspólna zbawa. Uchodzi za doskonałego stróża, który jest zrównoważony i czujny.

Bokser ma w sobie pokłady energii. Potrzebuje sporej ilości ruchu. Kiedy idziemy z nim na spacer dajmy mu możliwośc wybiegania się, dzięki czmu w domu bedzie spokojniejszy.  W przeciwnym wypadku boksery maja zapędy niszczycielskie, zwłaszcza kiedy zostawimy ich samych w domu. Czerpie radość z zabawy na świeżym powietrzu: biegania, gonitwy za piłką, czy baraszkowania z innymi psami. Możesz też zabierać go na wyprawy, podczas których będzie biegł koło roweru. Do późnych lat bokser zachowuje niezwykłą sprawność i zwinność.

Równie dobrze czuje się w domowej atmosferze. W stosunku do właściciela bokser jest lojalny, przywiązany i lubi dzieci.

To towarzyski, ruchliwy, czuły i serdeczny przyjaciel. Jest wylewny i wesoły. Najlepiej czuje się, gdy jego człowiek jest w pobliżu. Samotność znosi nie najlepiej. Ze względu na spontaniczność i dużą werwę boksery lubią witać się z nowo poznanymi ludźmi wskakując na nich. Należy im pokazać, że nie jest to mile widziane. Bokser posiada wszystkie cechy wymagane u dobrego psa służbowego. W sytuacji zagrożenia będzie bronić swojej rodziny, choć normalnie jest przyjazny w stosunku do obcych. Bokser to pies ciekawy świata, jest prostolinijny i energiczny.

Choć bokser to psi indywidualista, przywiązuje się do członków rodziny. Dobrze odnosi się do dzieci oraz zwierząt domowych. Lubi życie w mieście, a w mieszkaniu zachowuje czystość. To pies z reguły cichy, który nie szczeka, jeżeli nie ma ku temu powodu. To niewątpiwie dobra cecha, jeżeli mieszkamy z nim w bloku.

Bokser - charakterBokser

Bokser - pielęgnacja

Pielęgnacja boksera jest bardzo prosta i nie zajmuje dużo czasu. W okresie linienia przeczesuj psa gumową szczotką. Po powrocie ze spaceru w deszczową pogodę wystarczy wilgotną szmatką wytrzeć brzuch i łapy, aby zalegające błoto nie przyczyniło się do powstania stanów zapalnych skóry. Zabiegi pielęgnacyjne dotyczą także oczu. Należy je przemywać wacikiem nasączonym wodą. Warto zwracać również uwagę, czy na zębach naszego boksera nie pojawia się kamień nazębny. Nieczyszczony prowadzi do stanów zapalnych dziąseł, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadania zębów. 

Bokser - umaszczenie

  • żółte
  • pręgowane

Maść żółta występuje w różnych odcieniach od jasnożółtego do ciemnorudobrązowego. Maska czarna. Odmiana pręgowana ma na żółtym tle pręgi w wymienionych wyżej odcieniach. Białe znaczenia nie są zasadniczo niepożądane i moga wręcz korzystnie wpływać na estetyke umaszczenia. 

Włos ma krótki, twardy, lśniący i przylegający do skóry.

Bokser - choroby

Rasa ta miewa tendencje do chorób serca, układu krążenia i nowotworów. Mogą się pojawić dysplazje stawowe, alergie pokarmowe czy zapalenie spojówek. Niestety mają też skłonność do skrętu żołądka. Bokser jest wrażliwy na zmiany temperatur. Z jednej strony źle znosi gorąco, a z drugiej zimno. Zimą zakładaj mu derkę. To specjalne ubranko dzięki, któremu będzie mu cieplej w chłodne dni i skracaj czas spacerów, a latem schładzaj delikatnie kark i zawsze zapewniaj cieniste miejsce odpoczynku. 

Bokser - żywienie

Boksery czasami bywają wybredne, lecz ogólnie mają dobry apetyt. Ponieważ rasa ta szybko rośnie, ważna jest dieta, która będzie dostosowana do odpowiedniego wieku. Szczeniętom należy podawać dobrze zbilansowaną np suchą karmę, zapewni ona dostęp do wszystkich substancji odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. W hodowli warto zapytać hodowcę czy oprócz karmy, warto podawać psu jakieś dodatkowe suplementy, których działanie ma polegać na wspomaganiu rozwijających się stawów. Ponieważ bokser ma wrażliwy przewód pokarmowy, dlatego lepiej jak jeden duży posiłek podzielisz na dwa mniejsze. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.