Look4dog.com

Buldog kontynentalny

Buldog kontynentalny został wyhodowany w Szwajcarii przez hodowcę Imelda Angehrn, który był prawdopodobnie najlepszym europejskim hodowcą buldogów w tym czasie. Skrzyżował on ze sobą dwie rasy psów, buldoga Leavitt (znanego również jako Olde English Bulldogge) z buldogiem angielskim. Chodziło o to, aby uzyskać średniej wielkości buldoga, który miałby mniej problemów z oddychaniem przy mniej płaskiej kufie oraz bardziej podobnego do oryginalnego staroangielskiego buldoga, który byłby kochającym towarzyszem.

Za zgodą Szwajcarskiego Związku Kynologicznego w 2001 roku Angehrn rozpoczął program hodowlany i nazwał pierwszą nową rasą Pickwick Bulldogs Old Type. Kiedy zobaczyli, jak nowa rasa jest blisko pierwotnego staroangielskiego buldoga, nazwa „Buldog kontynentalny” została ustalona w 2004 r., Aby ludzie mogli wyraźnie odróżnić jednego od drugiego. W tym czasie hodowano ponad 70 psów. W celu stworzenia standardu skonsultowano się również z FCI.

Od 2004 r. Buldog kontynentalny został w pełni uznany przez Szwajcarskie Towarzystwo Kynologiczne, a w 2015 r. również przez Niemców. Buldog kontynentalny cieszy się sporą popularnością w Szwajcarii oraz w Niemczech.
 

  • Długość życia 12 - 14 lat
  • Wysokość 40 - 55 cm
  • Waga 22 - 30 kg
     

Buldog kontynentalny - charakter

Buldog kontynentalny do średnio duży pies. Ma prawie kwadratowy kształt, atletyczną budowę i zwarte ciało. Ta rasa ma dużą głowę, ale z pewnością nie jest tak duża jak u buldoga angielskiego. Ma również zmarszczki, ale nie są one tak głębokie jak u innych buldogów. Szeroki pysk jest dłuższy niż u większości, co pozwala na lepsze oddychanie.

Conti to pies pewny siebie, przyjazny, energiczny i uważny. Jest również wszechstronny i czujny, dzięki czemu będzie dobrym stróżem, który zalarmuje Cię o zagrożeniu. Ta rasa nigdy nie powinna być zbyt nieśmiała lub agresywna. Jest czułym psem kochającym swoją rodzinę, lojalnym i oddanym. Jego równomierny temperament i inne cechy sprawiają, że jest to świetny pies rodzinny. Buldog kontynentalny to z pewnością godna zaufania rasa, choć ważne jest, aby wiedział kto w jego rodzinie jest liderem. Powinien być od samego początku nauczony co mu wolno, a na co nie ma zezwolenia. 

To rasa, która wobec obcych zachowuje dystans i dopóki ich nie pozna jest ostrożny i potrzebuje czasu, jest wtedy cichy, poważny i skoncentrowany na danej nowej osobie. Nie jest to szczególnie wymagający pies, choć nie lubi pozostawać sam przez długi czas i wymaga od nas sporej uwagi. 

Szkolenie i socjalizacja buldoga kontynentalnego są ważną częścią w jego wychowaniu. Jego właściciel powinien być osobą przede wszystkim odpowiedzialną. Wczesna socjalizacja jest ważna, aby pies zapoznał się z innymi ludźmi, zwierzętami, dźwiękami, miejscami. Podczas treningu ważne jest, aby być stanowczym, spokojnym, cierpliwym, pozytywnym i konsekwentnym. Nie używaj ostrych metod karcenia i kar fizycznych. Zamiast tego nawiąż relacje oparte na zaufaniu i miłości, bądź cierpliwy, a kiedy pies się znudzi lepiej takie szkolenie przełożyć na inny dzień. 
 

Buldog kontynentalny - pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne są proste i nie zabierają sporo czasu. Warto regularnie psa wyczesywać, aby pozbyć się martwej wypadającej sierści. Zmarszczki na głowie również należy systematycznie sprawdzać i przecierać, aby zapobiec infekcjom. Kąpiele, tylko wtedy kiedy są naprawdę potrzebne. Zbyt częste mogą przyczynić się do wysuszenia skóry i doprowadzą do problemów skórnych. 
 

Buldog kontynentalny - umaszczenie

Dopuszcza się wszystkie kolory, w połączeniu z czarnym nosem. Maść jednolita, pręgowana, połączenia z białym z czarną maską lub bez.

Buldog kontynentalny - choroby

W porównaniu do innych buldogów to rasa zdrowa, nie mająca problemów z oddychaniem, mniej chrapie i nie przegrzewa się tak bardzo. Należy zwrócić uwagę na zwykłe problemy z psami, takie jak dysplazja bioder i łokci, infekcje ucha, problemy z oczami i wzdęcia.
 

Buldog kontynentalny - żywienie

Buldogi czasami bywają wybredne, lecz ogólnie mają dobry apetyt. Ponieważ rasa ta szybko rośnie, ważna jest dieta, która będzie dostosowana do odpowiedniego wieku. Szczeniętom należy podawać dobrze zbilansowaną np suchą karmę, zapewni ona dostęp do wszystkich substancji odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. W hodowli warto zapytać hodowcę czy oprócz karmy, warto podawać psu jakieś dodatkowe suplementy, których działanie ma polegać na wspomaganiu rozwijających się stawów. Ponieważ buldog ma wrażliwy przewód pokarmowy, dlatego lepiej jak jeden duży posiłek podzielisz na dwa mniejsze. 
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.