Look4dog.com

Cão Fila de São Miguel

Cao Fila de Sao Miguel to portugalska rasa, blisko spokrewniona z innymi molosami z Półwyspu Iberyjskiego, np. podenco czy rafeiros.
Cao Fila de Sao Miguel to wynik krzyżowania alano, lokalnych psów, różnych chartów portugalskich z rasami, które znalazły się na południu Portugalii wraz z XV-wiecznymi kolonialistami z Francji i Anglii, np. mastifami, buldogami, czy dogami de Bordeaux. Pierwsze wzmianki o Cao Fila de Sao Miguel pochodzą z XVI-wiecznej kroniki, w której to opisano polowanie z jego udziałem. Cao Fila de Sao Miguel od wieków służyły jako myśliwskie do polowań na dziki, a także zaganiania bydła.

Nazwa Cao Fila de Sao Miguel wywodzi się od słowa: „filar” oznaczającego: „łapać, chwytać”. Wynikało to z tego, że podczas polowania pies łapał ofiarę, a następnie nie wypuszczał jej z pyska. Sto lat później, oprócz relacji z polowań, w kronikach coraz częściej zaczęły się pojawiać informacje, że Cao Fila de Sao Miguel to rasa agresywna i niebezpieczna, ponieważ występowały przypadki pogryzień ludzi. Wynikały one z niestarannej socjalizacji i wzniecania w psach agresywnych zachowań przez nieodpowiedzialnych właścicieli.  Te pojedyncze przypadki nie zniechęciły jednak miłośników rasy do dalszej hodowli.

  • Długość życia 9 - 11 lat
  • Wysokość psa w kłębie wynosi: 50 - 60 cm
  • Wysokość suki w kłębie wynosi: 48 - 58 cm
  • Waga psa 25 - 35 kg
  • Waga suki 20 - 30 kg 
     

Cão Fila de São Miguel - charakter

Cao Fila de Sao Miguel jest krzepki i wytrzymały. Doskonale nadaje się do pasienia bydła. Jest również dobrym stróżem i obrońcą. Zdecydywany w stosunku do obcych mu osób, ale łagodny wobec swojej rodziny. Bardzo inteligentny i szybko się uczy. 

Cao Fila de Sao Miguel  to miły, przyjazny, ufny i wierny pies, który świetnie sprawdza się w roli towarzysza rodziny. Ważna jest odpowiednia socjalizacja, aby pupil nabył właściwych psich manier i wiedział, że to człowiek jest przewodnikiem stada. Nie jest agresywny wobec ludzi, ale należy go odpowiednio wychować, aby był łagodny również w stosunku do gości domu oraz innych zwierząt. Bardzo ważne jest, by zagwarantować psu długie przebywanie na świeżym powietrzu, różnorodne zabawy i uwagę właściciela. Cao Fila de Sao Miguel uwielbia wspólne spacery i wycieczki górskie. Może też biegać przy rowerze, ponieważ to silny i wytrzymały pies. Łatwo adaptuje się do nowych warunków oraz jest odporny na każdą pogodę. Może mieszkać na zewnątrz jako pies stróżujący. Zawsze ostrzeże swojego opiekuna o nadejściu obcych.

Cão Fila de São Miguel - charakterCão Fila de São Miguel - charakter. Zdjęcie hodowli Finigan Akitas FCI

Cão Fila de São Miguel - pielęgnacja

W okresie linienia przeczesuj psa gumową szczotką w celu pozbycia się wypadającej sierść.  Regularnie podcinaj pazury, jeżeli pies sam ich sobie nie ściera, a także  sprawdzaj stan uzębienia.
 

Cão Fila de São Miguel - umaszczenie

  • płowa
  • jasno płowa z czarnym nalotem
  • szara od jasnej do ciemnej zawsze zpręgowaniem

Białe znaczenia są dopuszczalne na czole, od spodu żuchwy do klatki piersiowej, a także na przednich i tylnych łapach. Sierść jest krótka, gładka, gęsta, a w dotyku twarda. 

Cão Fila de São Miguel - umaszczenieCão Fila de São Miguel - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Finigan Akitas FCI

Cão Fila de São Miguel - choroby

Cao Fila de Sao Miguel to rasa raczej zdrowa, ale podobnie jak inne psy o dużej klatce piersiowej, może cierpieć na wzdęcia oraz rozszerzenie się i skręt żołądka. Rzadko występuje dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.
 

Cão Fila de São Miguel - żywienie

Rasa ta nie wymaga specjalistycznej diety. W okresie dorastania, szczeniaki powinny jeść pełonowartościową karmę dedykowaną dla szczeniaków ras dużych szybko rosnących.  Będziemy mieli wtedy pewność, że nasz pies będzie prawidłowo się rozwijał. Ze względu na możliwość wystąpienia skrętu żołądka lepiej podać mniej, a częściej.

Zdjęcia użyte w opisie rasy Cao Fila de Sao Miguel dzięki uprzejmości hodowli Finigan Akitas FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.