Look4dog.com

Pies górski z Estrela

Rodowód najstarszej portugalskiej rasy, czyli Cao da Serra da Estrela nie jest do końca znany. Jedni kynolodzy przypuszczają, że rasa pojawiła się na terenach dzisiejszej Portugalii wraz z Rzymianami, inni, że z Wizygotami. Psy te służyły jako pasterskie i stróżujące. Do XX wieku poza ojczyzną rasa była praktycznie nieznana, dzięki temu zachowała dużo cech pierwotnych. Na początku XX wieku hodowcy zaczęli pokazywać osobniki na wystawach dla psów.

W 1922 roku opracowano wzorzec rasy, który zatwierdzono 11 lat później. Zazwyczaj psy te mieszkały z pasterzami i rolnikami z regionu Estrela. Nie przestrzegali oni standardów rasy, więc w jej obrębie nie były tylko osobniki czystej krwi. W latach 50-tych popularność Cao da Serra da Estrela znacząco wzrosła, a w 1959 roku FCI uznało ją oficjalnie. Największa moda na tą rasę przypadła na lata 80-te.

 • Długość życia 10 - 12 lat
 • Wysokość psa w kłębie to: 65 - 73 cm
 • Wysokość suku w kłębie to: 62 - 69 cm
 • Waga psa: 45 - 60 kg
 • Waga suki: 35 - 45 kg
   

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Duże psy
  Duże psy

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Pies górski z Estrela to typ mastyfa, który występuje w dwóch odmianach, o sierści krótkiej i długiej. To masywny pies o imponującym wyglądzie i szybki ruchu. Charakteryzuje się wyrazistym, bystrym i łagodnym spojrzeniem. Ma harmonijną budowę. Cao Serra da Estrela to oddany towarzysz i stróż. Odważnie broni zarówno przed drapieżnikami, jak i złodziejami. W stosunku do obcych osób jest podejrzliwy.

Pies górski z Estrela to spokojny i zrównoważony czworonóg. Jest bardzo oddanym i towarzyskim przyjacielem całej rodziny, w tym dzieci. Bardzo lubi się bawić i spędzać czas na podwórku. Ze względu na instynkt myśliwski, może zrywać się ze smyczy w poszukiwaniu potencjalnych ofiar. Ponadto, w stosunku do mniejszych zwierząt domowych również będzie wykazywał chęć ich złapania.

Taka rasa rekomendowana jest jedynie dla doświadczonych osób, które wiedzą jak wychować zrównoważonego i posłusznego przyjaciela. Ze względu na duże rozmiary i sporą aktywnoś, powinien mieszkać jedynie w domu z dużym podwórkiem oraz często wychodzić na długie spacery.

Pies górski z Estrela zdjęcie z hodowli Finigan FCIPies górski z Estrela z hodowli Finigan FCI

Pielęgnacja

Cao da Serra da Estrela linieje tylko raz w roku, ale za to bardzo mocno. W tym okresie należy go systematycznie wyczesywać. Aby przyspieszyć proces pozbywania się martwych włosów, możesz stosować regularne kąpiele.
 

Umaszczenie

U tej rasy spotyka się następujące typy umaszczenia:

 • płowe  
 • szare w różnych odcieniach 
 • żółte
 • wilczaste - nalot różnych odcieni na tle żółtym, płowym i szarym

Sierśc jest gruba, gęsta, dość twarda. Przypomina kozia sierść. Podszerstek jest krótki, miękki i obfity oraz zwarty. Zwykle bywa on jaśniejszy od włosa okrywowego. Są dwie odmiany: długowłosa i krótkowłosa.
 

Choroby

Cao da Serra da Estrela jest psem raczej zdrowym, jednak ze względu na gabaryty może cierpieć na dysplazję stawów.
 

Żywienie

Cao da Serra da Estrela nie jest wymagający pod względem diety. Aby jego rozwój przebiegał bez problemów, należy mu podawać dobrą suchą karmą, pozbawioną zbóż, a bogatą w białko zwierzęce. Bardzo dobrą dietą, jest także Barf. Polega ona na podawaniu psu różnych rodzajów surowych mięs, kości mięsnych, podrobów, warzyw i owoców. Żywienie psa Barfem daje nam pewność, że otrzymuje on wraz z surowym pożywieniem odpowiednią ilość przeciwutleniaczy, bakterii, mikro i makroelementów,  dzięki czemu pięknie i prawidłowo się rozwija. Zanim jednak będziemy psa karmić tym sposobem, warto swoja wiedzę na ten temat poszerzyć. 

Zdjęcie profilowe dzięki uprzejmości hodowli Finigan FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.