Look4dog.com

Pies górski z Estrela

Rodowód najstarszej portugalskiej rasy, czyli Cao da Serra da Estrela nie jest do końca znany. Jedni kynolodzy przypuszczają, że rasa pojawiła się na terenach dzisiejszej Portugalii wraz z Rzymianami, inni, że z Wizygotami. Psy te służyły jako pasterskie i stróżujące. Do XX wieku poza ojczyzną rasa była praktycznie nieznana, dzięki temu zachowała dużo cech pierwotnych. Na początku XX wieku hodowcy zaczęli pokazywać osobniki na wystawach dla psów.

W 1922 roku opracowano wzorzec rasy, który zatwierdzono 11 lat później. Zazwyczaj psy te mieszkały z pasterzami i rolnikami z regionu Estrela. Nie przestrzegali oni standardów rasy, więc w jej obrębie nie były tylko osobniki czystej krwi. W latach 50-tych popularność Cao da Serra da Estrela znacząco wzrosła, a w 1959 roku FCI uznało ją oficjalnie. Największa moda na tą rasę przypadła na lata 80-te.

 • Długość życia 10 - 12 lat
 • Wysokość psa w kłębie to: 65 - 73 cm
 • Wysokość suku w kłębie to: 62 - 69 cm
 • Waga psa: 45 - 60 kg
 • Waga suki: 35 - 45 kg
   

Pies górski z Estrela - charakter

Pies górski z Estrela to typ mastyfa, który występuje w dwóch odmianach, o sierści krótkiej i długiej. To masywny pies o imponującym wyglądzie i szybki ruchu. Charakteryzuje się wyrazistym, bystrym i łagodnym spojrzeniem. Ma harmonijną budowę. Cao Serra da Estrela to oddany towarzysz i stróż. Odważnie broni zarówno przed drapieżnikami, jak i złodziejami. W stosunku do obcych osób jest podejrzliwy.

Pies górski z Estrela to spokojny i zrównoważony czworonóg. Jest bardzo oddanym i towarzyskim przyjacielem całej rodziny, w tym dzieci. Bardzo lubi się bawić i spędzać czas na podwórku. Ze względu na instynkt myśliwski, może zrywać się ze smyczy w poszukiwaniu potencjalnych ofiar. Ponadto, w stosunku do mniejszych zwierząt domowych również będzie wykazywał chęć ich złapania.

Taka rasa rekomendowana jest jedynie dla doświadczonych osób, które wiedzą jak wychować zrównoważonego i posłusznego przyjaciela. Ze względu na duże rozmiary i sporą aktywnoś, powinien mieszkać jedynie w domu z dużym podwórkiem oraz często wychodzić na długie spacery.

Pies górski z Estrela zdjęcie z hodowli Finigan FCIPies górski z Estrela - charakter. Zdjęcie hodowli Finigan FCI

Pies górski z Estrela -pielęgnacja

Cao da Serra da Estrela linieje tylko raz w roku, ale za to bardzo mocno. W tym okresie należy go systematycznie wyczesywać. Aby przyspieszyć proces pozbywania się martwych włosów, możesz stosować regularne kąpiele.
 

Pies górski z Estrela - umaszczenie

U tej rasy spotyka się następujące typy umaszczenia:

 • płowe  
 • szare w różnych odcieniach 
 • żółte
 • wilczaste - nalot różnych odcieni na tle żółtym, płowym i szarym

Sierśc jest gruba, gęsta, dość twarda. Przypomina kozia sierść. Podszerstek jest krótki, miękki i obfity oraz zwarty. Zwykle bywa on jaśniejszy od włosa okrywowego. Są dwie odmiany: długowłosa i krótkowłosa.
 

Pies górski z Estrela - choroby

Cao da Serra da Estrela jest psem raczej zdrowym, jednak ze względu na gabaryty może cierpieć na dysplazję stawów.
 

Pies górski z Estrela - żywienie

Cao da Serra da Estrela nie jest wymagający pod względem diety. Aby jego rozwój przebiegał bez problemów, należy mu podawać dobrą suchą karmą, pozbawioną zbóż, a bogatą w białko zwierzęce. Bardzo dobrą dietą, jest także Barf. Polega ona na podawaniu psu różnych rodzajów surowych mięs, kości mięsnych, podrobów, warzyw i owoców. Żywienie psa Barfem daje nam pewność, że otrzymuje on wraz z surowym pożywieniem odpowiednią ilość przeciwutleniaczy, bakterii, mikro i makroelementów,  dzięki czemu pięknie i prawidłowo się rozwija. Zanim jednak będziemy psa karmić tym sposobem, warto swoja wiedzę na ten temat poszerzyć. 

Zdjęcie profilowe dzięki uprzejmości hodowli Finigan FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.