Look4dog.com

Owczarek rumuński Raven (Ciobanesc Romanesc Corb)

Owczarek rumuński Raven to górski pies pasterski pochodzący z Karpat Południowych i Podkarpacia w Rumunii. Wykorzystywany był jako pies stróżujący pilnujący posesji i bydła. Dzięki wielkiej odwadze, imponującej masie i groźnemu wyglądowi potrafi odstraszyć potencjalne drapieżniki tj. wilki, rysie czy niedźwiedzie chroniąc stada owiec i inne zwierzęta gospodarskie. Ze względu na swoją intensywną czarną szatę w rodzimych stronach nazywany jest owczarkiem kruczym.

Pierwszy opis rasy pochodzi z 1937 r. Ta naturalna rasa została oficjalnie uznana przez Rumuński Związek Kynologiczny w 2008 roku. Mimo uznania przez FCI owczarek rumuński jest rasą znaną praktycznie tylko w swojej ojczyźnie. W Polsce mamy jedynie kilkoro jej przedstawicieli.

  • Długość życia: 12 – 14 lat
  • Wysokość psa w kłębie: 70 – 80 cm
  • Wysokość suki w kłębie: 65 – 75 cm
  • Waga nie została określona, powinna być jednak proporcjonalna do wysokości
     

Owczarek rumuński Raven - charakter

Owczarek rumuński Raven jest inteligentny, odważny i dumny. To doskonały stróż z naturalnym instynktem obrony terytorium, który zawsze ostrzeże właściciela przed intruzem. Z natury jest bardzo stabilny emocjonalnie, spokojny i zrównoważony – trudno go wyprowadzić z równowagi. To pies bardzo przyjazny, wesoły i oddany swojej rodzinie, lubi bawić się z dziećmi i ma do nich dużo cierpliwości. Za to wobec obcych jest nieufny i podejrzliwy. 

To doskonały towarzysz posłuszny swojemu opiekunowi, jednak wymaga konsekwentnego szkolenia i prowadzenia. Nie wykazuje skłonności do agresji, ale potrafi być dominujący, jeżeli właściciel ma słaby charakter. Inteligentny, łatwo się uczy, potrafi być uległy, bo lubi sprawiać przyjemność swojemu opiekunowi. Łagodność w połączeniu z konsekwencją daje w jego przypadku bardzo dobre efekty pracy. Jest to pies potężny, mocno zbudowany, silny. Jego sylwetka jest regularna, w kształcie prostokąta, głowa i szyja mocna i masywna, a czaszka szeroka i kwadratowa. Klatka piersiowa jest szeroka i głęboka, a kończyny muskularne i silne. Samce są znacznie silniejsze i większe od suk. Mimo że jest to duży, krzepki i olbrzymi pies, nie jest ciężki, musi być zwinny, żeby gonić drapieżniki i łapać owce, czy krowy, które odbiegły od stada. Owczarek rumuński ma potężny, donośny głos. Jego szczekanie słychać nawet z daleka. Owczarek rumuński Raven będzie idealnym psem dla osób aktywnych. Potrzebuje on dużo ruchu, wysiłku fizycznego i przestrzeni.

Owczarek rumuński Raven – pielęgnacja

Psy nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy raz w tygodniu przeczesać sierść zgrzebłem, systematycznie czyścić oklapnięte uszy oraz przecierać oczy. Kąpiele stosuje się tylko w razie konieczności.

Owczarek rumuński Raven – umaszczenie

Szata owczarka rumuńskiego Raven jest prosta, gęsta, twarda i szorstka z obfitym podszerstkiem. Na głowie i przednich łapach krótka, na tułowiu średniej długości (7-10 cm), natomiast portki i grzywa na szyi są bujne, a ogon mocno owłosiony. Futro jest intensywnie czarne, może zdarzyć się biała łata na piersi lub na przednich łapach, ale co najmniej 80% sierści musi mieć czarną barwę.
 

Owczarek rumuński Raven – choroby

Owczarek rumuński jest raczej zdrowy, nie dolegliwości typowych dla rasy. Jednak ze względu na to, że jest dużym psem, z wiekiem może mieć problemy z dysplazją stawów biodrowych lub łokciowych.

Owczarek rumuński Raven – żywienie

Owczarki Raven powinno żywić się wysokojakościową karmą, dopasowaną do etapów rozwojowych psa. Karma sucha bądź mokra musi zawierać co najmiej 50% mięsa, 30% warzyw, witaminy i minerały oraz oleje. Najlepsza będzie dieta BARF, czyli surowe mięso, podroby, kości mięsne z dodatkiem warzyw i owoców.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.