Look4dog.com

Owczarek szkocki długowłosy

Na pewno każdy zna film pt. „Lassie, wróć”. W nim właśnie główną rolę odgrywa owczarek szkocki długowłosy. Przypuszcza się, że jej przodkowie wraz z krótkowłosą odmianą zostali sprowadzeni do Wielkiej Brytanii z mieszkańcami Rzymu. Rasie rozgłos zapewniła królowa Wiktoria, która była w niej po prostu zakochana. Niedziwne, wszak jest to piękne, spokojne oraz inteligentne zwierzę. Nadaje się idealnie do pomocy przy wypasie zwierząt. Istnieją o nim wspominki aż sprzed 1500 lat. Popularnością cieszy się niemal na całym świecie, w tym w Polsce.

Postawę pies ma identyczną jak owczarek szkocki krótkowłosy: umięśnioną, lecz nie potężną oraz pełną wdzięku. Optymalny wzrost samca sięga od 56 do 61 cm., samicy natomiast oscyluje między 51 a 56 cm. Nacieszyć się mogą całkiem długą żywotnością, która wynosi 12 - 14 lat.

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy sportowe
  Psy sportowe

   

 • Psy wystawowe
  Psy wystawowe

   

Charakter

Collie to pies wielkiej urody, pełen godności, harmonijny. Budowa collie wskazuje na aktywność i wytrzymałość tego psa. Nie może on być ciężki ani krępy. Jest przyjazny, bez śladu nerwowości lub agresji. Wspaniały pies do towarzystwa, aktywny i pogodny. Doskonale sprawuje się w towarzystwie dzieci i innych psów.

Collie długowłosy, podobnie jak krótkowłosy jest idealnym psem rodzinnym. Niezwykle lojalny wobec jej członków, świetnie się dogaduje się z dziećmi, spokojnie możemy go zostawić z nimi samego. Potrafi być także dobrym kompanem innych zwierząt domowych.  Doskonale nadaje się na stróża domostwa, głośno szczeka, gdy coś się dzieje, na pewno zawiadomi nas o każdym potencjalnym zagrożeniu. Niestety, jest także zdystansowany wobec nieznajomych i powinien być starannie socjalizowany już za szczeniaka, by nie wyrósł na lękliwego osobnika. Z natury jest to pies łagodny, o wesołym usposobieniu i możemy być pewni, że wprowadzi do domu niezastąpioną atmosferę. Nie powinien być agresywny czy porywczy. Podczas szkolenia największy problem może sprawić jego niezależność, powinniśmy trzymać go krótko, ale niewskazany jest krzyk czy zbyt ostre traktowania. Pies musi nam zaufać, a przy tym się do nas nie zrazić.

Owocna współpraca to ta, podczas której zarówno zwierzę jak i człowiek okazują wobec siebie szacunek. Nie możemy zapomnieć o dostarczaniu pupilowi odpowiedniej ilości aktywności. Najlepiej, gdy będziemy uprawiać z nim sporty. Warto także przygotowywać mu różn  zabawy umysłowe. Nadaje się on wspaniale do pracy, jest sumienny i wykona ją bez zarzutu. Można trzymać go w mieszkaniu. Collie to pies tak naprawdę dla wszystkich. Głównie od nas zależy, jakim będzie pupilem. Po odpowiednim wychowaniu zyskamy lojalnego i oddanego przyjaciela całej rodziny.

Owczarek szkocki długowłosy

Pielęgnacja

 • Sierść

W przeciwieństwie do odmiany krótkowłosej, nad sierścią tego owczarka musimy trochę popracować. Trzeba ją starannie wyczesywać. Podczas okresu linienia należy robić to częściej. Pies nie ma tendencji do brudzenia się, jednak po spacerze czy zabawie, nieczyste miejsca należy lekko przemywać. Po każdym zwłaszcza leśnym spacerze, należy przejrzeć jego futro, czy aby nie ma zaplątanych małych gałązek lub liści.

 • Oczy

U collich bardzo często występują choroby oczu, więc zaleca się wykonywać badania pod tym kątem. Ważne jest także dbanie o czystość tych okolic poprzez przemywanie je wacikami ze specjalnym płynem.

 • Uszy

O uszka owczarka należy dbać systematycznie, przecierając je od czasu do czasu wilgotnym wacikiem oraz często sprawdzając ich stan. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, koniecznie musimy udać się do lekarza weterynarii. 

 • Pazury

Pielęgnacja pazurów collie polega jedynie na ich systematycznym skracaniu. Możemy robić to sami lub poprosić o pomoc specjalistę.

Umaszczenie

 Sierś jest bardzo gęsta. Włos okrywowy prosty i szorstki w dotyku, podszerstek miękki i tak gęsty, że nie sposób zobaczyć skóry. Obfita grzywa i kołnierz, włos na głowie krótki i gładki, tak samo na końcach uszu, które u podstawy są owłosione mocniej. Na przednich nogach wyraźne frędzle, na tylnych obfite portki. Obficie owłosiony ogon.

 • śniada: rozmaite odcienie od jasnozłotego do mahoniowego, także z czarnym nalotem. Barwa kremowa i jasnosłomkowa są niepożądane
 • trójbarwna: czarne z intensywnym podpalaniem na głowie i nogach, natomiast rdzawy nalot na czerni w najwyższym stopniu niepożądany
 • niebieska marmurkowa: tło w przewadze srebrzystoniebieskie, w czystym odcieniu, na nim czarne plamki i łatki

Przy każdym z tych umaszczeń powinny występować mniej lub bardziej rozległe białe znaczenia: częściowo kołnierz, skarpetki i koniec ogonka. Maść czysto biała lub z przewagą bieli jest wysoce niepożądana.

 

Choroby

Głównymi przypadłościami dotykającymi te owczarki są choroby oczu o podłożu genetycznym, takie jak anomalia oczu collie czy postępujący zanik siatkówki. Wystąpić może także wyspiak trzustki czy wrzodziejące idiopatyczne zapalenie skóry. Niektóre psy tej rasy mogą być wrażliwe na niektóre antybiotyki oraz źle znoszą narkozę.

Żywienie

Karmiąc psa, powinniśmy mieć na uwadze jego wymagania żywieniowe pod względem wzrostu, aktywności oraz wieku. Zanim ten piękny pies pojawi się u nas w domu, warto zastanowić się nad rodzajem karmienia. Coraz bardziej popularna wśród właścicieli i hodowców staje się dieta Barf. Głównymi składnikami tej diety, są nieprzetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego: surowe mięso, surowe podroby, mięsne kości, a także ryby, warzywa i owoce. Wszystkie te produkty bogate są w aminokwasy, minerały, witaminy, dzięki czemu mamy pewność, że nasz pies otrzymuje to co najlepsze. Im więcej różnych gatunków mięs i podrobów tym dieta jest bardziej urozmaicona, co wpływa pozytywnie na stan jego sierści, skóry.

Dobrym rozwiązaniem jest też sucha karma, pod warunkiem, że wybierzemy ją z głową. Czytajmy składy to bardzo ważne. Sucha karma nie powinna zawierać sztucznych konserwantów, barwników, zbóż, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Natomiast jej skład powinien być bogaty w suszone lub świeże mięso.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.