Look4dog.com

Polski owczarek nizinny

Owczarek nizinny to jedna z pięciu ras, którymi Polacy mogą się poszczycić. Jednak tylko on jeden zyskał światową popularność. Rasa liczy sobie około 800 lat. W 1514 roku polski kupiec Kazimierz Grabski sprowadził do Szkocji psy przy okazji odbierania stamtąd stada owiec. Zaskoczyły one swoimi zdolnościami pasterskimi tubylców, którzy od razu zapragnęli je w swoimi kraju. Dziś owczarek nizinny dalej pełni funkcję użytkową, ale głównie ludzie decydują się na niego ze względu na jego predyspozycje do bycia psem rodzinnym.

Polski owczarek nizinny jest psem o postawnej, umięśnionej sylwetce i średniej wielkości. Jego wysokość w kłębie wynosi 45-50 cm. Suczki są jednak niewiele niższe, mierzą 42-47 cm. Średnia długość przedstawiciela tej rasy wynosi 12-15 lat.

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Średnie psy
  Średnie psy

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Polski owczarek nizinny jest psem średniej wielkości. Ma muskularną budowę i długie futro. Usposobienie ma żywe, jest opanowany, bystry, czujny, obdarzony doskonałą pamięcią. Odporny na niesprzyjające warunki zewnętrzne.

Owczarek nizinny jest psem niezwykle dobrze adaptującym się do różnych warunków, polecanym praktycznie każdemu. Bardzo oddaje się pracy, cechuje się stanowczością i starannością podczas jej wykonywania. Jeśli zależy nam na dobrym stróżu i pasterzu- zdecydujmy się na tę rasę. Odznacza się spostrzegawczością, ostrożnością i odwagą. Doskonale potrafi wyczuć zagrożenie i w razie potrzeby nie zawaha się stanąć w naszej obronie. Niestety jest bardzo głośny, także warto go oduczać szczekliwości już od szczeniaka. 

To wspaniały kompan do zabaw z dziećmi, toleruje ciąganie przez nie za sierść czy uszy. Jednak nie urodził się z taką tolerancją, konieczne jest jak najwcześniejsze przyzwyczajanie go do naszych pociech. Jest wspaniałym przyjacielem człowieka. Rozpoznaje ludzkie uczucia perfekcyjnie, można powiedzieć, że martwi go, kiedy jesteśmy smutni. Wraz z jego wrażliwością i uczuciowością idzie w parze stała potrzeba skupienia na nim uwagi. Będzie zadowolony z właściciela, który będzie w stanie poświęcić  mu odpowiednią ilość atencji. Rozważając kupno owczarka, należy mieć na uwadze to, że jest bardzo aktywny i my będziemy zobowiązani mu to zapewnić. Codzienne długie spacery połączone z zabawą lub uprawianie sportów będą najlepszymi opcjami.  Podczas przechadzek zwykle nie zaczepia innych psów, nie jest konfliktowy. Dotyczy to także zwierząt trzymanych przez nas w domu, pod warunkiem przygotowania pupila do takiej sytuacji. Trzeba się liczyć z tym, że po każdym przyjściu psa z podwórka będziemy musieli posprzątać, nanosi on wiele brudu, błota itd.

Szkolenie psa przysparzać może problemy jedynie przez jego upartość. Trzeba zaznaczyć jednak, że jest to pies przekupny. Łatwo przekonać go do wszystkiego m.in.  za pomocą jedzenia. Podczas tresury wykazuje swoją inteligencję i bystrość. Zapamiętywanie nowych poleceń to dla niego bułka z masłem. 

Polski owczarek nizinny zdjęcie

Pielęgnacja

 • Sierść

Na pierwszy rzut oka wydawać nam się może, że sierść owczarka pochłania ogromną ilość czasu. Na szczęście tak nie jest, piesek mało linieje, a jego włosy nie są czepliwe i łatwo je się sprząta. Szczotkowania raz na tydzień powinno być wystarczające. Kąpiele zwykle wykonuje się, gdy pupil cały się ubrudzi. Bardzo często trzeba zwracać uwagę na okolice szczęki pieska, gdyż do znajdującej się tam sierści przykleja się jedzenie.
PON występuje w różnych umaszczeniach, każde jest dopuszczalne.

 • Oczy

Co do pielęgnacji oczu, nie jest ona skomplikowana. Wystarczy psu przecierać regularnie oczy w celu usunięcia wydzielin takich jak np. „śpiochy”. Używa się do tego najczęściej wacika nasączonego specjalnym płynem do czyszczenia oczu psa.

 • Uszy

Ze względu na opadający kształt, uszy PONa są bardzo podatne na zapalenia. Konieczne jest ich stałe doglądanie i dbanie o ich higienę. W wypadku, gdy to nie wystarczy i coś z nimi będzie nie tak, trzeba udać się do weterynarza po pomoc.

 • Pazury

Pazury owczarka zaleca się przycinać w zależności od tego po jakiej powierzchni najczęściej się porusza. Twarda, taka jak chodniki czy asfalt szybciej je zetrze. Natomiast jeśli więcej piesek biega po trawie, tym częściej należy wykonywać ten zabieg.

polskie owczarki nizinne Polskie Kudlacze FCIZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Polskie Kudłacze FCI

Umaszczenie

Wszystkie umaszczenia są dopuszczalne.

Całe ciało psa okrywa gęsta, gruba, kosmata sierść o miękkim podszyciu. Włos okrywowoy jest prosty, dopuszczalny jest również lekko falisty. Włosy opadające z czoła w sposób charakterystyczny przysłaniają oczy.
 

Choroby

Owczarki nizinne to wytrzymałe i odporne psy.  Zdarzyć się może jednak, że dotknął go takie dolegliwości jak:

- przetrwały przewód Botala,
-dysplazja stawów,
-cukrzyca,
-zapalenie ucha,
-centralny postępujący zanik siatkówki,
-niedoczynność tarczycy.

Trzeba liczyć się także z tym, że piesek może mieć na coś alergię, dlatego warto wykonać testy alergiczne, jeżeli zobaczymy objawy świadczące o tej przypadłości.

Żywienie

Polski owczarek nizinny to łakomczuch, wykorzysta każdą okazję, by coś przekąsić. Nie będzie problemu by zmusić go do jedzenia, a wręcz przeciwnie- trudno będzie go od niego odciągnąć. Pupila należy mieć na oku, by przez swoją zachłanność nie nabawił się nadwagi. Jego dieta powinna być zbilansowana, dostosowana do wieku oraz bogata w składniki odżywcze wspierające odpowiedni rozwój naszego psa.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.