Look4dog.com

Szorstkowłosy gończy wandejski


Rasa szorstkowłosy gończy wandejski powstała na początku XX w. w południowo-zachodniej Francji i zaliczana jest do psów ras myśliwskich. Losy szorstkowłosego gończego wandejskiego są zgoła tragiczne. W trakcie II wojny światowej rasa omal nie wyginęła całkowicie i tylko grupa entuzjastów uchroniła ja od wymarcia.

Szorstkowłosy gończy wandejski wykorzystywany był do polowań na mniejszą zwierzynę jak króliki i zające. Są to psy średniej wielkości, dorastające do wysokości

  • Wyskokość w kłębie: 55 cm
  • Waga: 24 kg

Mają krótką głowę z nisko osadzonymi, zwisającymi uszami, oczy są duże, w ciemnym kolorze z mocno zaznaczonymi krzaczastymi brwiami. Sylwetka gończego jest raczej krępa, ale w odpowiednich rozmiarach.   

Szorstkowłosy gończy wandejski – charakter

Psy te są z natury dość uparte i niezależne. Szkolenie psów wymaga nie lada cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Lubią nagrody i pochwały, więc nie należy im tego skąpić. Mogą pracować przez kilka godzin, nie wykazując zmęczenia. To typowe psy myśliwskie. Szorstkowłosy gończy wandejski jest życzliwym i kochającym, swoją rodzinę, psem. Codziennie potrzebuje dużej ilości ruchu. Nie zadowoli się byle spacerkiem. Jest to pies przeznaczony dla aktywnych osób, co podkreślają hodowcy psów rasowych.

Szczeniaki każdej rasy w tym również szorstkowłosego gończego wandejskiego bardzo lubią zabawę z dziećmi i wykorzystają na to każdą nadarzającą się okazję. Jednak nie należy zostawiać maluchów bez nadzoru w towarzystwie szorstkowłosego. Jest to rasa dość emocjonalna i może zdarzyć się, że nie zapanują nad swoimi emocjami. Niestety nie nadają się również jako psy stróżujące, ponieważ z reguły akceptują wszystkich, nawet obcych, na własnym terenie. Relacje szorstkowłosego gończego wandejskiego z innymi psami są bardzo dobre. Świetnie się z nimi dogaduje i bez problemu może przebywać w sforze. 
 

Szorstkowłosy gończy wandejski – pielęgnacja

Jak sama nazwa rasy sugeruje, sierść tych psiaków jest szorstka. Nie polubią jej amatorzy idealnie wyczesanych i lśniących psów.  Szorstkowłosy gończy wandejski zawsze wygląda na nieco rozczochranego i nic na to nie poradzimy. Jego sierść taka po prostu jest. Wymagają umiarkowanej pielęgnacji. Najlepiej sprawdza się druciana szczotka, która poradzi sobie z przeczesaniem podwójnej i stosunkowo długiej sierści. Jeśli używamy naszego ulubieńca do polowań, częściej kontrolujmy stan sierści. Dużą uwagę należy skupić na uszach szorstkowłosego gończego wandejskiego. Ze względu na opadające uszy bardzo często rozwijają się infekcje. Należy regularnie je kontrolować i czyścić jeśli wystąpi taka potrzeba.     
 
 

Szorstkowłosy gończy wandejski – umaszczenie

Wyróżniamy kilka wariantów umaszczenia szorstkowłosego gończego wandejskiego. Może ono być jednolite lub mieszane. Dozwolone kolory umaszczenia to:

  • biały i pomarańczowy,
  • trójkolorowy,
  • biały i czarny,
  • płowy z czarnym i zajęczy

Szorstkowłosy gończy wandejski - choroby

Przyjmuje się, że rasa szorstkowłosego gończego wandejskiego jest rasą zdrową. Najczęstszymi dolegliwościami są infekcje uszu, a także alergie, które trapią wszystkie rasy psów. Warto poruszyć ten temat z hodowlą i dopytać o ich doświadczenia. W starszym wieku, u przedstawicieli tej rasy, często zdarzają się przypadki niedoczynności tarczycy. Charakterystycznym objawem, który może zaniepokoić właściciela, jest utrata masy mięśniowej i pojawienie się w jej zamian tłuszczu. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, należy wykonać w tym kierunku badanie krwi. Odpowiednio zastosowane leczenie przynosi wymierne rezultaty.  

Szorstkowłosy gończy wandejski – żywienie

Bez względu na rasę karma dla naszych ulubieńców powinna być odpowiednio zbilansowana i bogata w składniki odżywcze i witaminy. Najlepszym żywieniem dla tej rasy jest dieta BARF. Przy stosowaniu tego rodzaju diety musimy pamiętać, aby podawać naszemu pupilowi suplementy diety. Komponując samodzielnie posiłki, nie mamy pewności czy są one odpowiednio zbilansowane.   
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.