Look4dog.com

Czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski rasa ta powstała w Rosji najprawdopodobniej na przełomie lat 40 - tych i 50 - tych XX wieku. Początkowo hodowle były nadzorowane przez kynologów z wojskowego ośrodka hodowli i szkolenia Czerwona Gwiazda znajdującego się niedaleko Moskwy.  Chcieli oni usyskać dużego, silnego, odważnego psa, który sprawdzi się w róznego rodzaju służbach. 

Po wielu próbach w końcu pojawił się idealny miot, którego psów nazwano czarnymi terierami rosyjskimi. Pies imponuje potężną sylwetką oraz piękną, czarną szatą. FCI rasę tę uznała w 1984 roku.

  • Wysokość psa 72 - 76 cm
  • Wysokość suki 68 - 72 cm
  • Waga psa 50 - 60 kg
  • Waga suki 45 - 50 kg

Czarny terier rosyjski - umaszczenie

  • czarne

Dopuszczalna jest niewielka ilość przesianych włosów w kolorze szarym. Nie powinno ono obejmować nie więcej niż 1/3 powierzchni ciała.

Sierść rosyjskiego teriera powinna być gęsta, szorstka oraz dwuwarstwowa. Składa się ona z twardej, gęstej i lekko falistej okrywy włosowej, która jest na całym ciele. Druga warstwa to krótki i miękki w dodatku gęsty podszerstek. Włosx bez trymowania jest długości od 5 - 15 cm. Teriery te maja charakterystyczna głowę z obfitymi brwiami, wąsami oraz brodą. Na łapach, włos jest także długi i gęsty. Rasa ta wymaga modelowania okrywy włosowej, tak aby podkreślała siłę tego psa. Strzyżenie ma na celu podkreslić masywnosc głowy, płaskie czoło oraz przylegające uszy.

 

 

Czarny terier rosyjski - charakter

Czarny terier rosyjski to duży pies o atletycznej budowie. Odznaca się masywnym kośćcem, jest silnie umięśniony z dużą głową. To psy pewne siebie i pełne godności, potrafiące zachować się w każdej sytuacji. Są opanowane, jednka kiedy jest zagrożenie potrafią szybko zareagować. Teriery te odznaczają się przyjaznym nastawieniem i ogromną wytrzymałością. Bardzo dobrze sprawdza się podczas szkolenie. Nie ma również problemu aby przystosować się do zmieniających się warunków pogodowych. To chętny do pracy pies i godby zaufania.

Dzielność, opanowanie, czujność - to cechy, które czynią z czarnego teriera rosyjskiego doskonałego stróża. Gotowy zawsze stanąć w obronie członków rodziny. Doskonale odnajduje się wśród dzieci. Spokojnie znosi ich zaczepki, jednak ze względu na swoje gabaryty warto mieć go na oku podczas zabaw z małymi dziećmi. Jest gotowy pokochać każdego człowieka, jednak nie warto zachodzić mu za skórę. Odznacza się całkiem niezłą pamiętliwością. Nie reaguje agresją na obcych, lecz gdy zauważy zagrożenie wobec swoich bliskich, nie będzie miał skrupułów by zaatakować. Wartą wspomnienia ciekawostką jest to, że nie jest to rasa szczekliwa, także na pewno nie będziemy mieć zwady z sąsiadami. Chociażby właśnie z tego powodu, terier nadaje się do mieszkania w bloku. Kolejnym zaś jest to, że nie wymaga on dużej przestrzeni do mieszkania, wręcz uwielbia przebywać stale przy swoim panu w domu. Nie oznacza to jednak, że możemy zrezygnować z dłuższych spacerów i zabaw. Jak każdy większy pies, potrzebuje on się rozruszać i wyszaleć. Także posiadając inne zwierzęta domowe możemy zdecydować się na tę rasę, piesek jest bardzo tolerancyjny wobec nich, a nawet potrafi się z nimi zaprzyjaźnić.

Nie jest to zwierzę sprawiające kłopoty podczas szkolenia, jednak należy być wobec niego konsekwentnym, by nie stracił do nas szacunku. Warto uatrakcyjniać jego ćwiczenia, ponieważ mogą mu łatwo zbrzydnąć. Mimo tego, że wymaga on konsekwentnej ręki, nie można być dla niego za ostrym. W takim wypadku nasz pupil zwyczajnie będzie odczuwał przed nami strach, a nie w tym kierunku droga. 

Czarny terier rosyjski - charakterCzarny terier rosyjski 

Czarny terier rosyjski - pielęgnacja

  • Sierść

Jest gęsta, czarna posiadająca obfity podszerstek. Włoś, który zostawimy w stanie naturalnym będzie miał długość od 5 do 15 cm. Głowa teriera jest dość mocno obrośnięta z obfitymi brwiami, wąsami, brodą. Strzyżenie teriera, zwłaszcza głowę ma na celu podkreślic jej masywność i dobrą budowę ciała.

Tak jak u większości psów o gęstej sierści, pupila zaleca się kąpać w zależności od stopnia jego ubrudzenia. Przyda się do tego specjalny szampon oraz odżywka dostosowane do rodzaju włosia psa.

  • Oczy

Warto zadbać, by nic nie utrudniało widzenia psu poprzez podcięcie włosów nad oczami lub związanie ich gumką. Nie należy także zapominać o systematycznej kontroli oczu i przecieraniu ich w celu usunięcia śpiochów czy innych wydzielin.

  • Uszy

Spore opadające uszy teriera wymagają regularnej i dokładnej pielęgnacji. Są one bardzo narażone na zakażenia. Konieczne jest utrzymanie na nich krótkiej sierści oraz przycinanie lub wyrywanie jej ze środka ucha. 

Czarny terier rosyjski - choroby

Rasa ta została stworzona do przetrwania w trudnych warunkach, co wiąże się z tym, że jest ona zdrowa i mało podatna na choroby. Niestety, największą zmorą hodowców jest dysplazja stawów, która dotyka duże rasy psów. Zaleca się więc właścicielom  wykonywanie badań pod tym kątem. 

Czarny terier rosyjski - żywienie

Niestety żywienie teriera jest wymagające. Konieczne jest uzupełnianie jego diety w różne  wartości odżywcze, by umożliwić mu prawidłowy rozwój. Młodym osobnikom powinno się podawać karmę dla szczeniąt, starszym zaś dla psów dorosłych. Kupując suchą karmę, zwracajmy uwagę aby nie zawierała zbóż, a konserwanty były naturalne.

Popularne wśród właścicieli dużych ras jest karmienie pupili surowym jedzeniem, jest to tzw dieta barf. Barf to różnorodność, im więcej nasz pies będzie dostawał różnego rodzaju mięs i podrobów tym lepiej. Mięso, należy kupować ze sprawdzonego źródła. Mamy wtedy pewność, że jest zdrowe i przebadane i dostarcza psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przed wprowadzeniem tej diety w życie psa, warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, ponieważ to właściciel komponuje i bilansuje posiłek. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.