Look4dog.com

Akita amerykańska

Akita amerykańska pochodzi od akity japońskiej, której początek określa się na XVII wiek. Akita została wyhodowana jako pies myśliwski na zwierzynę płową i dziki, a nawet niedźwiedzie. Ten wyjątkowo odważny pies był także szkolony do walk psów.
Ze względu na zapotrzebowanie różnych państw na skórę używaną do szycia wojskowych mundurów podczas II wojny światowej, stosowano również skórę z psów, przez co akita japoński znalazł się na progu wymarcia.
Podczas odtwarzania rasy po 1945 roku, jedną z najpopularniejszych linii hodowlanych była tzw. „DEWA”. Wiele jej przedstawicieli cechowało powinowactwo z mastiffem i owczarkiem niemieckim. 

Amerykańscy hodowcy coraz mocniej interesowali się tymi inteligentnymi i łatwo dostosowującymi się do różnych warunków psami i sprowadzili je z Japonii.
W 1956 roku powstał Amerykański Klub Akity. W 1972 roku rasa została uznana przez American Kennel Club. Nie uzgodnił on z japońskim odpowiednikiem warunków hodowli akity amerykańskiej, więc zakazał on sprowadzania do Stanów Zjednoczonych kolejnych przedstawicieli akity japońskiej.
Do końca 2005 akita amerykańska była określana jako: „duży japoński pies”. Było to wskutek protestów japońskich kynologów przeciw nazywaniu tej rasy akitą. Wskutek hodowli w izolacji, odmiana amerykańska akity rozwinęła własne cechy charakterystyczne, które pozostają niezmienione od 1955 roku.
Od stycznia 2006 roku w klasyfikacji FCI rasa występuje jako akita amerykańska.

 • Długość życia 11 - 14 lat
 • Wysokość psa w kłębie to: 66 -71 cm
 • Wysokość suki w kłębie to: 61 - 66 cm

Dla kogo?

 • Psy dla średnio aktywnych
  Psy dla średnio aktywnych

   

 • Psy wystawowe
  Psy wystawowe

   

 • Psy myśliwskie
  Psy myśliwskie

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Akita amerykańska to duży, mocny, harmonijny pies o dużej masie i mocnym kośćcu. Przyjacielski, czujny, czuły, dostojny, pojętny i odważny.  

Akita amerykański jest wszechstronnym myśliwym, a także wyśmienitym stróżem. Akita amerykańska to pies zrównoważony, przyjazny i posłuszny, ale nie całkowicie. Rasa ta nie jest odpowiednia dla nowicjuszy i dla osób, które chcą, aby ich pies był na każde zawołanie. Jej opiekun powinen być stanowaczy, opanowany i cierpliwy, ponieważ akita amerykańska jest dość niezależna. Najlepsze rezultaty w wychowaniu zapewnia konsekwencja oraz pomysłowość w tworzeniu nowych metod nauki psa. Akita amerykańska szybko nudzi się powtarzalnymi czynnościami.

akita amerykańskaAkita Amerykańska z hodowli hodowli Play Time FCI

Pies ten potrafi być niezależny i dominujący, szczególnie wobec innych psów tej samej płci. Od wczesnych tygodni życia należy je odpowiednio zapoznać z innymi psami i kotami oraz innymi dowowymi zwierzakami. to bardzo wierne i oddane swojej rodzinie psy. 
Wobec dzieci w swoim stadzie, akita amerykańska nie wykazuje agresji, ale ich kontakty zawsze powinny się odbywać w towarzystwie dorosłych, ponieważ akita bardzo dba o nienaruszalność swojej przestrzeni. Są to psy z natury ciche i czujne, nieufne wobec obcych. 
Gdy rozbudzą się jego instynkty myśliwskie, akita amerykański może stać się groźny, dlatego potrzebuje odpowiedniego wykorzystania nadprogramowej energii, np. w postaci ćwiczeń z posłuszeństwa. Ma do nich spory talent.

Akita amerykańska nie należy do rasy wyczynowych. Chętnie wyjdzie na dłuższy spacer, ale bieg przy rowerze to już raczej nie dla niej. Podobnie jest ze sportami kynologicznymi. Trzeba dużej determinacji, łagodności i konsekwencji ze strony właściciela, aby akita amerykańska brała udziałe w tego typu sportach. 

Akita amerykańska może mieć tendencje do ucieczek, więc nie należy go spuszczać ze smyczy podczas spaceru. Ogród powinien być odpowiednio zabezpieczony, by pies nie udał się na samotną wyprawę. Pies ma spory temperament i nie lubi bezczynności, jednak dzień bez długiego spaceru zaakceptuje.

Umaszczenie

Dopuszczalne są wszystkie typy umaszczenia. Może być rude, płowe, łaciate, pręgowane albo jednolite. Przy umaszczeniu pinto (łaciatym) kolor powinien zajmować minimum 1/3 powierzchni bieli. Kolory są błyszczące i bardzo wyraźne. 

Akita amerykańska ma podwójny włos. Podszerste jest gruby, miękkie, gęste i krótsze, niż włos okrywowy. Włos okrywowy powinien być prosty, szorstki, sztywny i delikatnie odstający od tułowia. Włos na głowie, dolnych partiach kończyn oraz uszach jest krótki. Długość włosa na kłębie i zadzie wynosi ok. 5 cm, a więc nieco więcej, niż na reszcie tułowia, z wyjątkiem ogona, gdzie szata jest najdłuższa i najbardziej obfita.

akita amerykańska z hodowli Finigan AkitasZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Finigan Akitas FCI

Pielęgnacja

Akita amerykańska wymaga codziennego szczotkowania, ale jego utrzymanie jest proste. 

Dwa razy do roku w okresie intensywnego linienia, należy go wyczesywać dobrym grzebieniem z dwoma rzędami metalowych zębów. Pies dobrze znosi mrozy, ale upały już nie. Latem zawsze zapewnij mu spokojne cieniste miejsce do wypoczynku oraz świeżą, zimną wodę.

hodowla Finigan Akitas FCI akita amerykańska zdjęcieZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Finigan Akitas FCI

Choroby

Akita amerykańska jest psem mocnym i wytrzymałym. Miewa czasem schorzenia okulistyczne, jak katarakta czy zanik lub odklejanie się siatkówki. Aby nie dopuścić do utraty wzroku u psa, badaj stan oczu regularnie u weterynarza.
Zdarzają się również dysplazje stawowe, alergie o różnym podłożu oraz wzdęcia.

Żywienie

Akita amerykańska nie jest wybredna, ale jak na psa o dużych rozmiarach je mało. Jeśli nie ma wystarczającej aktywności i mieszka w domu, posiłki mogą być nieco mniej kaloryczne. Dobrym rozwiązaniem będzie sucha karma, która  zawiera spore ilości mięsa w swym składzie. Suche karmy są wygodne w podaniu, dobrze zbilansowane i bogate w witaminy i minerały. Akita doskonale poradzi sobie z surowym mięsem i surowymi mięsnymi kośćmi. Dieta Barf, bo o niej tu mowa, staje się coraz bardziej popularna wśród właścicieli psów.  Ma dużo zalet. Pies otrzymuje mięso, które nie jest poddane obróbce termicznej, dzięki czemu zachowuje wszystkie cenne substancje, które wpływają na prawidłowy rozwój psa: aminokwasy, witaminy, kwasy ,tłuszczowe, minerały. W diecie tej nie należy zapominać o warzywach i owocach dzięki który pies otrzymuje błonnik i niewielkie ilości dobrych węglowodanów. Warto poszerzyć swoją wiedzę na temat tej diety, zanim wprowadzimy ją w życie.

łaciata akita amerykańska zdjęcieZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Finigan Akitas FCI

Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości Play Time FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.