Look4dog.com

Wychowanie psa zaczynamy od razu, kiedy tylko nasz pies przekroczy próg domu. Każdy z nas chciałby, aby jego czworonożny przyjaciel nie tylko był mu oddany, ale również posłuszny i zdyscyplinowany. Dobre wychowanie psa polega przede wszystkim na konsekwencji, cierpliwości i spokoju wszystkich domowników. 

Wychowanie psa

Pies to bardzo inteligentne zwierzę, jednak nie myśli tak jak człowiek. Nauka psa polega głównie na pozytywnych skojarzeniach danej czynności. Kiedy uczymy psa komendy siad - nagradzamy go smakołykami, tak samo jest w przypadku nauczenia psa czystości w domu i załatwiania się na podwórku. Jeżeli ta czynność będzie mu się kojarzyć z czymś dobrym szybko się jej nauczy. Wychowanie psa nie powinno polegać na krzyku, biciu. Często jest tak, że piesek nie wie dlaczego dostał reprymendę. 

Co wolno, a czego nie

Zanim wprowadzimy do swojego domu psa, zastanówmy się co będzie mu wolno, a czego będziemy mu zabraniać. Prosty przykład, kiedy piesek jest szczeniaczkiem chcemy aby spał z nami w łóżku, gdy podrośnie wolelibyśmy, aby spał na swoim posłaniu, zwłaszcza kiedy jego waga przekracza 25 kg:).  Niestety oduczenie psa tego nawyku może być trudne. Wyobraźcie sobie teraz, towarzyskie spotkanie w gronie znajomych u Was w domu. Wszyscy siedzą przy stole, a Wasz piesek zaczyna skakać i biegać wkoło stołu domagając się jakiegoś przysmaku. Trudno mu zrozumieć dlaczego do tej pory dostawał, a teraz nie. Podobnie może się zachowywać, kiedy będzie nam towarzyszył w kawiarni, czy też w restauracji. Zostaniemy wtedy na pewno poproszeni o opuszczenie lokalu.  Wyznaczanie granic psu jest bardzo ważne, aby później nie było kłopotu.

Kto jest liderem w stadzie?

Kupując szczeniaka z hodowli  pamiętajmy, że to my jesteśmy jego przywódcą. Nie będziemy mieli wtedy problemu, aby pies wykonywał nasze polecenia. Jeżeli natomiast pozwolimy psu “ wejść sobie na głowę” i pies uzna, że to on jest przewodnikiem w stadzie, to jego wychowanie będzie o wiele trudniejsze. Niestety większość złych zachowań psa wynika z błędów jakie to my, właściciele popełniamy. Wychowanie psa to duża odpowiedzialność zwłaszcza dla właściciela dużych ras. Niezależnie od rasy, na jaką się zdecydujemy warto wybrać się na szkolenie z podstawowego posłuszeństwa. Dowiemy się w trakcie zajęć jak motywować psa do działania, jakich błędów nie popełniać.

Socjalizacja psa

Czasem warto też zapisać malucha do tzw. psiego przedszkola, w którym będzie miał kontakt z innymi psami. Wychowanie psa, to także zabieranie go ze sobą i oswajanie z otaczającym  światem. Pies musi być przyzwyczajony do miejskich odgłosów. Będziemy mieli wtedy pewność, że jak podrośnie nie będzie się bał przejeżdżających obok niego aut, autobusów czy rowerzystów. Pamiętajmy też o tym, aby nie okazywać psu zbyt dużo czułości, jeśli zauważymy, że czegoś się boi. Jak usłyszy huk spowodowany wybuchem petardy. Nie bierzmy go na ręce, nie przytulajmy, to jeszcze bardziej uświadomi psa, że jest się czego bać. Najlepszym rozwiązaniem, kiedy zobaczymy, że nasz pies się boi, zamiast ciągłego głaskania jest po prostu odwrócenie jego uwagi. Dajmy mu wtedy ulubioną zabawkę, smakołyk lub gryzak.  Na spacerze rzućmy patyk czy piłeczkę do aportowania. Pamiętajmy, że nasz pupil sam się nie wychowa. To od nas zależy jaki będzie, gdy dorośnie. 

Wybieraj hodowle najeżące do Związku Kynologicznego w Polsce, który jako jedyny w naszym kraju jest członkiem Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej FCI. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.