Pinczer miniaturowy – inteligentny, żywy, oddany
Pinczer miniaturowy to bardzo znana i uniwersalna rasa. Mają niesamowicie silne charaktery. Postaramy się przybliżyć Państwu ich sylwetkę jeszcze bardziej.
Zaczynając od historii tej, że rasy, pinczery wywodzą się z Niemiec. Ich hodowla rozwinęła się na przełomie XIX oraz XX wieku, gdy rasa została odnowiona przez hodowców z Czechosłowacji. Wykorzystywane były jako psy stróżujące, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, są świetnie ostrzegającymi psami. Poza cechami psa stróżującego, jest też znakomitym psem do towarzystwa. Idealnie wpasuje się na domownika dla osób mieszkających w domu, jak i bloku. Wykorzystywane były również jako psy na szczury, stąd ich ognisty temperament i waleczność. Pierwsza wzmianka o małym psie podobnym do pinczera miniaturowego nazywanego kiedyś “praskim ratlerem” pojawiła się w kronikach XIV. Wówczas, Czeski król Karol I podarował takiego psa francuskiemu królowi Karolowi V. Pinczery były ulubionymi psami salonowymi niemieckich arystokratek.
Pinczer miniaturowy - hodowla z Klanu Łobuzów
Jakim psem jest pinczer miniaturowy?
Z pewnością pinczer miniaturowy jest psem zaborczym, upartym i zawziętym. Lubi stawiać na swoim, ma skłonności do dominacji. Dlatego średnio nadaje się do domu z małymi dziećmi, które łatwo mogłyby naruszyć osobiste strefy psa. Żywiołowość pinczera sprawia, że jest świetnym psem do sportów kynologicznych, weekendowych wypadów za miasto, czy po prostu psem dla aktywnych właścicieli. Jest psem bardzo oddanym i wiernym, pinczer to typ psa “jednego właściciela”, może bywać o niego zazdrosny. Po zakupie psa tej rasy, warto zwrócić uwagę na jego właściwe wychowanie i socjalizacje. Świetną pomocą w tym przypadku będą psie przedszkola, szkolenia oraz sam hodowca. Źle poprowadzony pinczer może sprawiać w przyszłości problemy.
Pinczer miniaturowy - hodowla z Klanu Łobuzów
Psy tej rasy są bardzo kontaktowe, pragną pracy z człowiekiem oraz wysiłku fizycznego zarówno jak i psychicznego. Przez swoje niewielkie rozmiary i ignorancję właścicieli, pinczery mogą mieć predyspozycję do otyłości. Za to brak wysiłku psychicznego, skutkować może narośnięciem frustracji u psa. To za to skończyć się może koniecznością kupienia nowych par butów, kabli czy mebli.
Pinczer miniaturowy z hodowli Di casa Glaunic
Pielęgnacja pinczera, potocznie nazywanego ratlerkiem, nie należy do najcięższych. Psy tej rasy są gładkowłose. Konieczne będzie od czasu do czasu wyczesanie psa szczotką typu furminator, oraz w razie konieczności - kąpiel. Uwagę warto zwrócić na higienę uzębienia czworonoga, u psów tej rasy występuje często nadmierna skłonność do kamienia nazębnego.
Pinczer miniaturowy - szczeniaki z hodowli Divina Daemonia FCI
Pinczer to pies małej i drobnej budowy, porównywany często do sarenki. Jednakże ma wielkie, pełne miłości i oddania serce.
Hodowle pinczera miniaturowego ZKwP/FCI