Look4dog.com

Pieniądze to drażliwy temat, ale jak bardzo ważny dla osób, które podjęły już decyzję o zakupie psa rasowego. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy jakie koszty będą ponosić. Niestety trudno jest określić jednolity miesięczny koszt utrzymania psa, wszystko zależy od tego na jaką rasę się zdecydujemy, czy będzie to pies z ras dużych czy mniejszych. Największe koszta są wtedy, kiedy pies niestety zacznie chorować. Im większa rasa, tym więcej pieniędzy wydajesz, a to dlatego, że dawki leków są większe i ich ilość dostosowuje się do wagi psa. Nikt z nas nie zakłada, że będziemy mieć psa chorego, jednak należy o tym pamiętać!

Koszty utrzymania psa, pies chart

Wyżywienie psa

Stałe koszty miesięczne przeznaczone będą na jedzenie. W zależności na jaki sposób żywienia się zdecydujesz i czy będzie to owczarek niemiecki, bernardyn, york czy jamnik, koszty będą różne. Na rynku jest bardzo duży wachlarz suchych karm w bardzo różnych cenach i o różnym składzie. Za dobrą sucha karmę, która w swoim składzie nie zawiera zbóż i ma większy % mięsa ( nie mączek kostnych, czy też produktów pochodzenia zwierzęcego ) trzeba niestety zapłacić, ale czego nie robi się dla swojego pupila. Cena za worek 12 kg waha się w granicach od 140 zł do nawet 350 zł i więcej. Alternatywą suchej karmy może być dieta Barf, coraz bardziej popularny rodzaj karmienia wśród właścicieli czworonogów. Decydując się na ten sposób żywienia trzeba liczyć się, że miesięcznie możemy wydać od 100 zł do 300zł. Wszystko zależy od tego, jakiego mamy psa oraz gdzie kupujemy mięso. Czy jest to lokalny sklep mięsny, w którym ceny za mięso będą wyższe niż hipermarketach. Bardzo dobrym rozwiązaniem i tanim są tzw. zakupy  grupowe, organizowane na portalach społecznościowych. 
Nie należy zapominać o dodatkowych suplementach, które trzeba kupić, jeżeli są potrzebne.  Ceny tych produktów są bardzo różne i zależą głównie od tego, na jakiego producenta się zdecydujemy.  Jeżeli chodzi o suplementy np. wzmacniające stawy ceny zaczynają się od 45 zł do 200 zł. Może to być syrop lub proszek, który dodajemy do pożywienia. Kolejnym suplementem chętnie kupowanym przez właścicieli są produkty bogate w kwasy Omega. Ich ceny też są różne i zaczynają się od 20 zł do 170 zł.

Akcesoria

Kolejny wydatek to zakup różnych akcesoriów takich jak obroża, smycz, szelki, kilka zabawek, legowisko, bez których nasz pies nie może się obejść. Ceny poszczególnych produktów uzależnione są przede wszystkim od materiału z jakiego są wykonane, od wielkości oraz od producenta. Obroże ze skóry będą zazwyczaj droższe niż te, które wykonane są z materiału. Jeżeli mamy małą rasę to za skórzaną obroże możemy zapłacić od 10 zł do 30 zł. W przypadku ras dużych, dla których obroża musi być szersza cena będzie wyższa 35 zł do 80 zł. Podobnie jest, jeżeli chodzi o smycze i linki, jaka długość, z jakiego materiału zostały wykonane i jaką rasę będziemy na niej prowadzić. Dla yorka będzie inna niż dla bernardyna itd. W tym przypadku musimy przeznaczyć kwotę od 25 zł do nawet 250 zł jeżeli będzie to smycz automatyczna. 

Szczepienia

Szczepienia - odbierając pieska z hodowli psów rasowych ZkwP/FCI zazwyczaj jest on już po pierwszym szczepieniu przeciwko chorobom wirusowym i jeden raz odrobaczony. Dlatego przyszły właściciel malucha musi go zaszczepić jeszcze dwa razy plus szczepienie na wściekliznę i odrobaczanie. Jeżeli chodzi o ceny, to zależą one od kliniki weterynaryjnej. 

 • Szczepienie przeciwko chorobom wirusowych to koszt rzędu od 40 zł - 60 zł
 • Szczepienie przeciwko wściekliźnie to koszt rzędu ok 50 zł
 • Odrobaczenie w zależności od wagi psa to koszt rzędu od 5 zł do 30 zł

Szkolenie

Biorąc pod swój dach psa, należałoby się z nim wybrać na podstawowy kurs posłuszeństwa, czy szkolenie indywidualne, a to także kosztuje. 
Koszt szkolenia podstawowego w grupie to koszt rzędu od 400 zł do 800 zł. Zazwyczaj jest to 10 - 12 spotkań, raz lub dwa razy w tygodniu
Szkolenie indywidualne za godzinę należy zapłacić od 70 zł do 100 zł

Coraz częściej właściciel ze swoim szczeniakiem uczęszcza do tzw. psiego przedszkola. Jest to miejsce, w którym młody piesek uczy się komunikacji z innymi psiakami, uczy się podstawowych komend, uczy się chodzenia na smyczy. Na takich zajęciach szczeniak poznaje i oswaja się z różnymi przedmiotami, ludźmi, badaniami weterynaryjnymi oraz zabiegami pielęgnacyjnymi. Grupy są małe zazwyczaj od 4 do 6 piesków. 
Koszt takiego psiego przedszkola to koszt od 400 zł do 600 zł. 

Niezależnie od rasy na jaką się zdecydujesz warto udać się na któreś ze szkoleń i dowiedzieć się podstaw oraz jak pracować ze swoim psem. 

Przy kłopotach wychowawczych należy skorzystać z porady behawiorysty. Profesjonalna porada behawioralna kosztuje 180 zł -  250 zł 

Pielęgnacja

Kolejny koszt będzie związany z pielęgnacją. Są rasy np terier szkocki, west highland white terrier, maltańczyk, które wymagają wizyt w salonie groomerskimi. Choć nie tylko te rasy można spotkać w takich psich salonach piękności z berneńskim psem pasterskim czy niemieckim owczarkiem długowłosym warto taki salon odwiedzić. 

Do tego dochodzą inne koszty związane z pielęgnacją psa, które są zależą od kliniki w jakiej je będziemy przeprowadzać ( orientacyjny cennik ) oraz od rasy psa na jaką się zdecydujemy.

 • Badania krwi podstawowe to koszt rzędu 25 zł - 35 zł, za rozszerzoną morfologię zapłacimy od 100 zł do 150 zł 
 • Badanie kału ( pakiet ) na wszystkie psie pasożyty to koszt rzędu ok 120 zł
 • Czyszczenie zębów od 80 zł - 120 zł
 • Usuwanie kamienia nazębnego od 50 zł do 150 zł
 • Czyszczenie uszu od 10 zł do 40 zł
 • Usługi groomerskie w zależności od rasy to koszt od 50 zł do 200 zł
 • Psi hotel to koszt od 40 zł - 70 zł za dobę ( w zależności jaka rasa )
 • Preparaty na kleszcze: obroża od 50 zł - 100 zł, tabletki 35 zł - 60 zł, krople ok. 100 zł, produkty naturalne ( zioła ) to koszt od 30 zł - 50 zł

Do tych wszystkich wydatków warto doliczyć koszty zniszczonych sprzętów np. dywanów, ścian, krzeseł czy stołu. 
Warto jednak przemyśleć 100 razy decyzję o kupnie psa i być pewnym, że się podoła wszystkim obowiązkom. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.