Look4dog.com

"Małe jest piękne”! To powiedzenie pasuje także w przypadku małych piesków. Psy pochodzą od euroazjatyckich wilków, z biegiem czasu zaczęły powstawać nowe rasy, a dzisiaj bardzo popularne stają się najmniejsze rasy psów.

Posiadacze mini czworonogów doskonale wiedzą jakie są tego plusy: taki mały piesek może swobodnie mieszkać w bloku, jest wygodny w transporcie, zazwyczaj nie sprawia większych kłopotów i też wywołuje wiele radości! Wybór małego pieska powinien być bardzo dobrze przemyślany, dlatego warto wiedzieć jakie są rasy psów i co je charakteryzuje.

Małe rasy psów – lista

Buldog francuski - rozpoznajemy je po wyjątkowych sterczących uszach nietoperza, mają pofałdowane czółko i opadające wargi. Nie trudno pomylić francuza z inną małą rasą psów. Małe francuskie buldogi są łagodne, ruchliwe i uparte! Jeżeli szukasz idealnego towarzysza, który pragnie bliskości i przywiązuje się do ludzi, to ta rasa małych psów sprawdzi się doskonale. 

 • Bolończyk kolorowy
 • Bolończyk

Bulterier miniaturowy uwielbia zabawę z opiekunami lub zaprzyjaźnionymi psami. Ten mały piesek długo trzyma w sobie szczenięcą radość, bywa nadpobudliwy, ale jest uległy. Z całą pewnością ta mała rasa jest rodzinna i bardzo ceni sobie towarzystwo. Mimo, że bulteriera zaliczamy do małych ras, nie powinniśmy lekceważyć jego siły. Są mocno umięśnione i w razie zagrożenia, zawsze staną w obronie właścicieli. Bulteriery są niezależne, uparte i nieugięte. 

 • Border terier
 • Bichon frise
 • Boston terier

Chihuahua to małe i bardzo żwawe stworzenia. Uwielbiają się i bawić i są niezwykle przyjazne dla ludzi. Cenią sobie atencję i zawsze znajdą sposób, aby być  w centrum uwagi. Z charakteru te małe pieski są otwarte i zabawowe. Potrzebują życia w stadzie, dlatego świetnie czują się w towarzystwie innych czworonogów. 
Cairn terier kędzierzawy szkot, który jest naprawdę twardy. Jest odważny i lubi stawiać czoła zagrożeniem. Strach jest mu obcy. Doskonale daje sobie radę z kuną, lisem czy szczurem. Mały pies o silnym charakterze jest pewny siebie i chętnie sam podejmuje decyzje. W porównaniu z innym terierami, cairn jest łatwy do wychowania. 

 • Cavalier king charles spaniel
 • Coton de Tulear

Grzywacz chiński mała rasa psów, która jest bardzo charakterystyczna w swoim wyglądzie. Posiadają łagodne usposobienie. Te małe półnagie pieski są bardzo bystre i potrafią dostarczyć rozrywki. Grzywacz chiński nie ma skłonności do złośliwości, nie lubi dominować i nie jest zarozumiały. Ta mała rasa świetnie odnajdzie się w rodzinie z dziećmi, pilnuje swojego stada i jest czujna!

Jack Russel terier ta mała rasa psów to wulkan energii. Russele są odważne i posiadają dużą wiarę we własne siły. Te małe pieski to nieustraszone łowcy, Najbardziej cenią sobie zabawę, pogoń za piłeczką i wyczerpującą aktywność fizyczną. Są czujne, sprytne, świetnie sprawdzą się jako psy stróżujące. Ta rasa małych psów jest bardzo oddana. Należy pamiętać, że lubią szczekać i nie pogardzą wspólnymi wyprawami. 

 • Jamnik
 • Lhasa apso
 • Mops
 •  Manchester terier

Maltańczyk kto nie kojarzy tej małej rasy psów? Małe białe kłębki futra są energiczne, ciekawskie i czujne. Nie chcą odstąpić swojego właściciela na krok, towarzyszą mu dzień i noc. Te małe pieski są w ciągłym ruchu i potrzebują się wyszaleć. Są pełne temperamentu, lubią pieszczoty i potrafią to docenić. Jednak jeżeli zaniedbasz tego małego pieska odwdzięczy się wrodzoną arogancją i uporem. 

 • Norfolk terier
 • Owczarek szetlandzki
 • Parson Russell terier

Pudel to urzekający, inteligenty, pełen wdzięku i pracowity. Tak jest właśnie pudel. Ta mała rasa psów jest utalentowana, wierna i przede wszystkim użyteczna. Pudle często wykorzystywane są jako przewodniki dla osób niewidomych. Mają skłonność do autoprezentacji, lubią się podobać i lubią uznanie.

 • Pudel średni
 • Pudel miniaturowy
 • Pinczer miniaturowy
 • Pekińczyk

Rosyjski Toy mały piesek, a taka duża chęć do zabawy. Ma przyjazne nastawienie, dobrze dogaduje się z innymi psami i przywiązuje się do swoich właścicieli. Jest czujny i energiczny. Jeżeli nie poświęcisz mu wystarczającej uwagi, może mu się to nie spodobać, co pokazuje nadmiernym szczekaniem.

 • Ratler praski
 • Szpic miniaturowy
 • Szpic japoński
 • Shih tzu
 • Schipperke
 • Sznaucer miniaturowy
 • West highland white terier

Welsh corgi pembroke ta mała i puszysta rasa psów jest wyjątkowa inteligenta, nieustraszona i energiczna. To typowe cechy psów pasterskich. Z całą pewnością nie należy do „kanapowców” i ceni sobie wyzwania. Te małe pieski charakteryzuje także silne przywiązanie do człowieka. Corgi są rozbrykane, nawet kiedy już się starzeją. Są bystre i potrafią owinąć sobie właścicieli wokół łapy!

 •  Yorkshire Terrier
 •  Lwi piesek

Skąd taka popularność? Najmniejsze rasy psów.

Wiecie, że niektóre małe pieski mieszczą się nawet w jednej dłoni! Małe pieski są urocze, śliczne i są idealnym rozwiązaniem dla miłośników czworonogów, którzy mieszkają w małych mieszkaniach. Te małe psy mają także swoje potrzeby. I to wcale nie mniejsze, niż psy dużych ras. Bardzo często wymagają wręcz więcej uwagi i opieki. Małe rasy psów w Polsce stają się bardzo popularne. Jakie to psy? Czytajcie dalej. 

Kiedy ktoś mówi „najmniejsza rasa psów” od razu pomyślimy o słodkiej Chihuahua I słusznie! Małe pieski osiągają wagę do 3 kg. Jednak mała waga nie oznacza małego temperamentu. Mogą zmieścić się w torebce, ale one wolą samodzielnie stąpac po ziemi. Są lojalne i mają ogromne serca. 

Podobne rozmiary osiąga inny mały piesek – Toy Terrier. Ta mała rasa psów wywodzi się od angielskiego Toy Terierra. Wagą i wymiarami zbliżony jest do chihuahy. Nie ma skłonności do agresji i kocha zabawę. 

Yorkshire terrier zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych małych ras psów w Polsce! Są krzykliwe, odważne i lubią wpadać w małe kłopoty. Kopią w ogródku, a później ze słodką miną proszą o pieszczoty. 

Szpic miniaturowy ta rasa małych psów jest jedną z najstarszych. Ich znakiem rozpoznawczym jest długa sierść, która tworzy wokół szyi piękny kołnierz. To jedna z najstarszych europejskich ras. Przypominają pluszowe lwy, ważą maksymalnie do 3,5 kg i żyją od 12 do 16 lat.

Pinczer odważny i wesoły, ale nie lubi samotności. Jeżeli jesteście ciągle zajęci, to pinczer nie bedzię dobrym wyborem na małego pieska do domu. Osiąga wagę do 4 – 4,5 kg, charakteryzuje je burza włosów, przez co piesek przypomina małpę. 

Pekińczyk drobna i bardzo stara rasa małych psów. Legenda głosi, że to właśnie ten mały piesek towarzyszył Buddzie! I w razie niebezpieczeństwa zamieniał się w obronnego lwa. Kiedyś uważane były za święte i zamieszkiwały pałace. Dzisiaj świetnie odnajdują się w domach, w których żyją do 15 lat.

Bichon Frise Waży maksymalnie do 5 kg. Białe, puszyste kulki są energiczne, pełne werwy i pozostawione w samotności, dadzą na pewno upust swojemu niezadowoleniu, szczekając bez opamiętania. Uważaj, jeżeli nie bywasz za często w domu.

Małe rasy psów – dla kogo?

Nie ważne czy staniesz się posiadaczem dużej rasy, czy małej rasy psów. One potrzebują tego samego: opieki, zabaw, treningów i poświęcanego czasu na spacery. Najmniejsze rasy psów są ciekawe świata, kochają biegać po podwórku i mają niezliczoną ilość energii. Każdy mały piesek jest wyjątkowy i różni się charakterem, dlatego warto zapoznać się z charakterystyką małych ras psów. Nie ma co ukrywać, że minimalizacja ras niesie też za sobą pewne skutki, zdrowotne i wychowawcze. Najmniejsze pieski mają obniżoną odporność, łatwo dochodzi do urazów, należy mieć na nie oko. Małe rasy nie są odporne na zmiany temperatur, dlatego warto zainwestować w psie ubranka, które z cała pewnością przyniosą ulgę podczas zimowych spacerów.   

Małe rasy dobrze sprawdzą się jako pupile właścicieli, którzy mieszkają w niewielkich przestrzeniach. Są tez świetnymi kompanami osób starszych, te mniej ruchliwe możemy zostawić w domu dłuższą chwile, a te bardzo energiczne dotrzymają towarzystwa podczas aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. 
Jeżeli kochasz podróżować i nie chcesz rozstawać się ze swoim piesiem, to małe pupile spełnią Twoje oczekiwania. Konsekwencje posiadania psa małej rasy zależą od jego potrzeb i charakteru. Dlatego tak ważne jest poszerzanie wiedzy w tym temacie, by po zakupie małego pieska nie wyrządzić mu krzywdy.

Małe psy krótkowłose

Umaszczenie psów małej rasy też jest istotne. Trzeba pamiętać, że jeżeli nie masz za dużo czasu na pielęgnacje sierści, trzeba zastanowić się nad wybot=rem małego psa z krótkimi włosami. Oto one:

 • Boston terrier
 • Mops
 • Jamnik krótkowłosy
 • Pinczer miniaturowy
 • Buldog francuski
 • Jack Russell Terrier
 • Chihuahua krótkowłosy 

Małe psy długowłose

 Wymagają więcej uwagi i dłuższej dokładniejszej pielęgnacji. Psy krótkowłose wystarczy przeczesać od czas do czasu. Z pieskami z długą sierścią już nie będzie tak łatwo! Można zastanowić się nad kupnem psa długowłosego, ale takiego, który nie linieje. Do takich małych ras zaliczamy np. hawańczyka i maltańczyka.

Małe rasy psów długowłosych

 • Jamnik długowłosy Jamnik zazwyczaj od razu kojarzy nam się z krótką sierścią. Zapominamy o odmianie z długim włosem! Sierść jamników jest lśniąca, prosta i przylega do ciała. Na łapkach tworzy charakterystyczne piórka. 
 • Maltańczyk Te małe pieski nie linieją, sierść jest gęsta, prosta i błyszcząca. Utrzymanie szaty maltańczyka jest prawdziwym wyzwaniem. Biały włos należy regularnie czesać i pilnować, aby nie tworzyły się kołtuny. Ten śnieżnobiały piesek ma włos, który nie linieje, jest gęsty, prosty i błyszczący. Utrzymanie szaty maltańczyka w idealnie białym kolorze jest prawdziwym wyzwaniem. Jeśli pies nie jest obcinany, jego włos należy regularnie czesać, aby nie doprowadzić do powstania kołtunów.
 • Yorkshire terier Charakteryzuje je bardzo ładna, jedwabista i gładka szata. Wymaga częstego czesania i regularnego strzyżenia. Ponieważ teriery kochają spacery po lasach i polach, po każdej wyprawie należy sprawdzić czy w sierść nie wplątały się liście lub gałązki.
 • Shih tzu Sierść małego pieska wymaga starannej pielęgnacji. Włos jest długi i ma tendencję do kołtunienia. Należy ją regularnie czesać i strzyc. 
 • Szpic miniaturowy Szpic ma piękną i gęstą sierść. Jest bajecznie puszysta i odstaje dzięki grubemu podszerstkowi. Charakterystyczną cechą małych piesków jest kryza wokół szyi, która robi wrażenie. Bardzo bujny włos znajduje się także na ogonie. Włosy szpica wymagją starnnej pielęgnacji, która przynosi piękne efekty. 
 • Papillon Sierść małego papillona nie jest bardzo wymagająca w codziennej pielęgnacji. Włos jest lśniący, bujny, nie posiada podszerstka. Warto o nią dbać regularnie. Zadziorne frędzle na ogonie mogą osiągnąć długość nawet do 15 cm!

Umowna klasyfikacja małych ras psów

Najmniejsze rasy psów można poddać umownej klasyfikacji. Wpływa na to wiele aspektów – od umaszczenia po cechy charakteru. Małe rasy psów posiadają także kilka wspólnych cech. Małe rasy psów można także podzielić, biorąc pod uwagę ich „funkcjonalność” lub jak kto woli cechy rasy. W tej klasyfikacji będziemy małe pieski dzielić na: psy domowe, psy myśliwskie, psy stróżujące, psy pasterskie, psy gończe. 

Psy domowe/do towarzystwa

Małe psy do towarzystwa zostały wyhodowane głównie po to, aby stały się towarzyszami dla ludzi. Rasy też muszą mieć określone cechy. Przede wszystkim powinny być przyjacielskie, pozbawione agresji, energiczne. Według klasyfikacji FCI psy te należą do grupy 9 psów ozdobnych i do towarzystwa. Te małe pieski nie lubią kanapy i nie tylko ładnie wyglądają. Mocno przywiązują się do człowieka i wymagają poświęcania im czasu i uwagi, wspólnej zabawy oraz szkolenia. Bez odpowiedniej socjalizacji psy do towarzystwa mogą stać się histeryczne i zaborcze wobec swego opiekuna.

 • Biszon kędzierzawy
 • Bolończyk
 • Coton de Tuléar
 • Hawańczyk
 • Lwi piesek
 • Maltańczyk
 • Pudel
 • Gryfonik belgijski
 • Gryfonik brukselski
 • Brabantczyk
 • Chiński grzywacz   
 • Lhasa Apso
 • Shih Tzu
 • Spaniel tybetański
 • Terier tybetański
 • Chihuahua
 • Cavalier king charles spaniel
 • King charles spaniel
 • Chin japoński
 • Pekińczyk
 • Papillon
 • Rosyjski toy
 • Kromfohrländer
 • Boston terrier
 • Buldog francuski
 • Mops

Psy myśliwskie

Te pieski zostały ukształtowane głównie do polowań. Wiele z nich to zwierzęta, które świetnie sprawdzają się jako towarzysze domu i rodziny. Należy jednak bardzo liczyć się z ich instynktem myśliwskim i sprostać specyficznym potrzebom

    •    mały munsterlander 
    •    foksterier
    •    parson russell terrier (przodek jack russell terriera)  
    •    drever

Psy stróżujące

Ta grupa małych psów od bardzo dawna wykorzystywana jest do pilnowania. Ich zadaniem jest obrona domu, posesji czy mienia oraz ostrzeganie właściciela przed niebezpieczeństwem

    •    Lhasa Apso
    •    pinczer
    •    teriery
    •    schipperke
    •    chow-chow
    •    szpic

Psy gończe

Psy gończe są wykorzystywane podczas polowań. W klasyfikacji FCI znajdują się w grupie VI. Głównym zadaniem ras gończych jest towarzyszenie myśliwym, pogoń za zwierzyną oraz informowanie o jej obecności swojego opiekuna.
    •    Basset
    •    Basset artezyjsko-normandzki
    •    Basset bretoński
    •    Basset gaskoński
    •    Beagle

Posiadacze psów małych ras doskonale wiedzą jak wiele radości mogą przynieść te małe pieski. Ale także jak wiele pracy trzeba włożyć, aby relacja układała się jak najlepiej. Te pieski są wymagające i potrzebują bardzo dobrej opieki. Najmniejsze rasy psów żyją nawet do 15 lat, więc decyzja i ich posiadaniu musi być dojrzała i przemyślana. To może być fantastyczna relacja na wiele lat, do której należy się skrupulatnie przygotować. Istnieje tak dużo małych ras, że każdy może znaleźć dla siebie idealnego czworonożnego towarzysza.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.