Look4dog.com

Psy są najlepszym przyjacielem człowieka, o tym wie każdy. Psy możemy podzielić w zależności od wielkości. Są rasy psów małe i niniaturowe, rasy średni oraz rasy duże i olbrzymie. W tym artykule postaramy się wam przyblirzyć charakterystykę psów ras średnich.


 

Wybór Twojego nowego czworonoga nie jest prostą sprawą. Warto dokładnie przeanalizować szeroki wachlarz psów rasowych. Poniżej postaramy sprecyzować  dla kogo psy średnie będą idealne. Nie wybieraj zwierzaka na siłę, jeśli nie czujesz się dobrze z niektórymi cechami ras psów poniżej, nie bierz go pod swój dach. 
Średnie rasy psów to idealny wybór, jeśli nie chcesz ograniczać się tylko do małego pupila, a jednocześnie nie możesz sobie pozwolić na dużego czworonoga. Pies rasy średniej będzie potrzebował zróżnicowanej opieki, lubi sport, jednak nie tak dużo jak większe czworonogi. Jest wiele ras psów średnich, dlatego wymienimy dla Ciebie te najbardziej popularne, żeby ułatwić Ci wybór!

Cocker spaniel angielski, to bardzo towarzyski i przyjacielski pies. Dobrze czuje się wśród ludzi. Śmiało można go także trzymać w domu z innymi zwierzętami. Czworonóg ten przepada za różnymi formami aktywności, także idealnie odnajdzie się podczas rodzinnych wypadów i zabaw na świeżym powietrzu. To rasa, która idealnie sprawdza się w psich sportach kynologicznych.

rasa cocker spaniel angielskiRasa Cocker Spaniel Angielski

Jeżeli jesteś osobą aktywną i lubisz długie spacery, idealnym wyborem dla Ciebie może okazać się pies rasy Beagle. To średni pies myśliwski, który zazwyczaj świetnie odnajduje się w towarzystwie. Temu pupilowi naprawdę warto zapewnić aktywności, które zaspokoją jego potrzeby. Należy poświęcić trochę czasu, by odpowiednio wychować psa ale na pewno zwróci się to w przyszłości i oszczędzi Ci kłopotów! Pamiętaj, że źle zachowujący się dorosły pies jest winą właściciela. Warto zaznaczyć, że psy tej rasy sporo szczekają, więc nie sprawdzą się dla miłośników ciszy i spokoju.

Sznaucer średni to kolejny pies, który uzupełni Twoją rodzinę i będzie wiernym towarzyszem na długie lata. Uwielbia ruch i towarzystwo człowieka i ciężko znosi samotność. Jest aktywny, potrzebuje dużej ilości spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. Jest bardzo czujny, więc świetnie sprawdzi się jako pies stróżujący. Czworonóg bardzo szybko się uczy. Będzie dobrym wyborem dla właściciela, który jest gotowy poświęcić mu dużo czasu. 

Inne rasy psów średnich to: owczarek szkocki collie, buldog angielski, shar pei, chow chow, american staffordshire terrier  i wiele, wiele innych wspaniałych ras, które znajdziecie w naszej wyszukiwarce hodowli psów rasowych. Niektóre z nich opiszemy poniżej, najpierw jednak omówmy inne kwestie.

Rasy psów średnich - dla kogo?

Tak jak pisaliśmy wcześniej, psy ras średnich sprawdzą się idealnie jeśli nie chcesz mieć małego czworonoga i nie możesz sobie pozwolić na olbrzyma. Psy te mogą okazać się też świetnym wyborem dla osób mieszkających w bloku, jednak należy pamiętać o odpowiedniej ilości aktywności, ponieważ psy te często źle znoszą nudę.
Psy średniej wielkości nierzadko też nie przepadają za samotnością, więc jeśli często nie ma Cię w domu, taki pupil może okazać się złym wyborem. Nie jest to jednak stała reguła. W tej kategorii wielkościowej znajdziemy różne psy o różnych charakterach. Wystarczy poczytać więcej na ich temat i znaleźć czworonoga, który najlepiej się dla nas sprawdzi.

Beagle rasaRasa Beagle
Osoby, mieszkające na wsi mają łatwiejsze zadanie. Ich większe podwórka mogą w łatwy sposób zaspokoić choć częściowo potrzeby psa. Pamiętaj jednak, że czworonóg puszczony samopas może narobić szkód z nudów. Sam ogród nie wystarczy, przede wszystkim liczą się długie i aktywne spacery. Jesteśmy pewni, że i dla Ciebie będzie to świetna sprawa.

Rasy psów średnich - krótkowłose

Jeżeli jesteś zapracowany i nie masz czasu, by poświęcać dużą ilość czasu na pielęgnację sierści swojego psa, idealnym wyborem może być dla Ciebie pies krótkowłosy. Przy takim pupilu z pewnością ograniczysz pielęgnację do minimum. Jakie są najpopularniejsze psy tego rodzaju? Należą do nich:
    •    Psy rasy Beagle - pielęgnacja ich sierści nie należy do wymagającej. Warto przeczesać jego sierść szczotką lub gumową rękawicą w celu usunięcia martwego włosa. 

  •  Buldog angielski - sierść buldoga jest twarda, przez co z łatwością pozostaje na naszych ubraniach i meblach. Psa należy regularnie szczotkować i zapewniać mu kąpiel mniej więcej raz w miesiącu. 
  •   Shar pei - standardowo podstawą pielęgnacji psów tej rasy jest regularne czesanie. Psy tej rasy są także dosyć wrażliwe, więc kosmetyki, które stosujemy powinny być hipoalergiczne. Charakterystyczną cechą wyglądu psów rasy Shar pei są pofałdowania na ich ciele. Aby nie doszło do zapaleń warto regularnie przecierać te miejsca specjalnymi chusteczkami. 
  •   American staffordshire terrier - podobnie jak u reszty powyżej wymienionych psów ras średnich, czworonóg ten wymaga regularnego czesania, szczególnie w okresie linienia.

rasa buldog angielskiRasa Buldog Angielski

Rasy psów średnich - długowłose

Mimo wymagającej, często czasochłonnej pielęgnacji wiele osób decyduje się na psy długowłose. Nic dziwnego! Długa sierść dodaje pupilom niesamowitego uroku i wdzięku. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem takiego psa dokładnie przeanalizuj ile czasu jesteś w stanie poświęcić na pielęgnację. Niektóre psy takie jak terier tybetański czy schapendoes wymagają naprawdę pracochłonnych zabiegów.

Jakie inne psy należą do rasy psów średnich długowłosych?

rasa owczarek szkocki długowłosyRasa Owczarek Szkocki Długowłosy

Chow-chow - sierść tej rasy może mieć długość nawet 10 cm, najgrubsza i najbardziej bujna jest przy karku, co daje efekt przypominający grzywę lwa. Ze względu na jej długość pielęgnacja jest naprawdę wymagająca i jest nie lada wyzwaniem. Psy rasy Chow-chow należy regularnie i dokładnie czesać. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria oraz kosmetyki (na przykład odżywki do sierści), które ułatwią nam dbanie o naszego psa. Warto również udać się z nim do profesjonalistów odwiedzając salno groomerski.

Border collie - ich sierść nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Warto pamiętać jedynie o regularnym szczotkowaniu (przynajmniej raz na 2 tygodnie). Jeżeli będziemy o tym zapominać sierść pupila może zacząć się plątać i filcować. Po pojawieniu się problemu warto kupić kosmetyki ułatwiające rozczesywanie, aby szczotkowanie nie było za bardzo męczące dla Ciebie i psa.

Cocker spaniel amerykański - psy tej rasy wymagają szczególnie częstego czesania, aby ich sierść nie kołtuniła się i nie zalegała na każdej rzeczy w naszym mieszkaniu. Żeby pielęgnacja sierści była łatwiejsza, przyda się także regularnie podcinać. Niektóre osoby posiadające psy tej rasy decydują się również na zabieg trymowania,polegający na usuwaniu martwej sierści psa. Chcąc jeszcze bardziej zadbać o sierść czworonoga przy wyborze szamponu powinniśmy zwrócić uwagę, by był on do długiej i miękkiej sierści. Najlepiej, aby produkty były bez sztucznych barwników, które mogą spowodować alergię u naszego pieska.

rasa chow chowRasa Chow Chow

Myśliwskie rasy psów średnich

Niektóre psy mimo tego, że wydają się być tylko domowymi pupilami, nie utraciły swojego myśliwskiego instynktu. Psy myśliwskie to świetni towarzysze osób aktywnych, które przepadają za długimi spacerami i są w stanie zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu. 
Psy myśliwskie to między innymi:

Gończy serbski trójkolorowy - bardzo energiczny pies, który uwielbia zabawę. W ciągu dnia potrzebuje dużej ilości opieki i ruchu. Jest to pies dosyć uparty, jego tresura często nie należy do najłatwiejszych. Polecany jest dla myśliwych ale także dla aktywnych rodzin, ponieważ psy tej rasy zazwyczaj dobrze reagują na dzieci. Potrzebują sporej ilości przestrzeni, więc nie nadają się do mieszkania w bloku.

Niemiecki terier myśliwski - odważny pies o silnym charakterze. Zazwyczaj mocno przywiązuje się do jednej osoby. Niemiecki terier myśliwski ma duże pokłady energii, które naturalnie; w przeszłości wyładowywał podczas polowań. W dzisiejszych czasach, kiedy nie uczestniczy on w polowaniach - potrzebuje wiele zabawy! Będzie strzegł Ciebie oraz Twojego domu jak oka w głowie. Z dokładnie tego samego powodu musisz zabezpieczyć swoje podwórko przed innymi - kiedy niemiecki terier myśliwski zainteresuje się jakimś celem, może za nim pognać. Jego treser musi mieć duże pokłady cierpliwości, ponieważ czworonóg pomimo swojej inteligencji potrafi być uparty!

Basset artezyjsko-normandzki - Ta rasa psa średniego jest typowo myśliwska. Basset jest bardzo charakterystyczny z wyglądu, to pies gończy z policzkami stworzonymi z pojedynczej lub podwójnej fałdy skóry. Pomijając jego pierwotne przeznaczenie- Basset jest bardzo rodzinny, uwielbia tulić się do każdego domownika. Co za tym idzie, uwielbia towarzystwo innych aż do przesady. Basseta nie można zostawiać na wiele godzin samego w domu, ponieważ może zniszczyć wiele przedmiotów, które będzie miał w swoim zasięgu. To posłuszny pies, któremu raczej nie zdarza się uciekać z swojego miejsca zamieszkania. Pamiętaj jednak, że zawsze w grę mogą wejść jego myśliwskie instynkty, więc dobrze zabezpiecz swój dom! Naucz go odpowiednich, podstawowych komend, a na pewno nie sprawi Ci problemu!

Czy są obronne rasy psów średnich?

Oczywiście! Wśród ras psiaków średnich występuje mnóstwo psów obronnych. Ich podstawową rolą jak wskazuje sama nazwa jest obrona, np. człowieka lub posesji. Wbrew pozorom takie czworonogi nie muszą być niespokojne i agresywne, jednak wyróżniać się pewnością siebie oraz silnym instynktem stróżującym.

rasa american staffordshire terrierRasa American Staffordshire Terrier 

Poznaj bliżej rasy psów obronnych!

Airedale terrier - to bardzo niepozorny z wyglądu pies, jednak jest on świetnym psem stróżującym. Wyróżnia się takimi cechami charakteru jak: inteligencja, czujność, pewność ciebie. 

Shar Pei - jest godnym zaufania psem obronnym. Jest nieufny wobec obcych i w razie niebezpieczeństwa jest gotów, by stanąć do ataku, by bronić swoich właścicieli.

Chow-chow - jest spokojnym i niezależnym psem, z natury ma raczej chłodne nastawienie do ludzi. Psy tej rasy już za dawnych lat miały charakter psa obronnego. Chow chow przywiązuje się do właściciela i broni swojego terenu instynktownie,  jednak aby nie sprawiał większych problemów najlepiej udać się z nim na szkolenie. Jest to zwierzak wymagający i dość trudny w wychowaniu, jednak kiedy poświęcimy mu odpowiednią ilość czasu i zaangażowania, stanie się naszym najlepszym obrońcą i przyjacielem.

Średnie psy, a ich aktywność

Psy średniej wielkości to jedna z najbardziej rozbudowanych kategorii wśród czworonogów. Wśród nich znajdziemy mnóstwo psów o różnych charakterach. Jeżeli zastanawiasz się, czy średnie psy są bardzo aktywne, to zapewne nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi. Psy średnie zwykle należą do aktywnych, żywych i entuzjastycznych. Zazwyczaj uwielbiają się ruszać i spędzać czas na świeżym powietrzu. Jednak są wśród nich wyjątki. Na pewno znajdziemy między nimi typy bardziej leniwe, które lubią leżeć i spokojnie wypoczywać. 

Zastanawiając się nad zakupem czworonoga przemyśl, czy szukasz towarzysza do spacerów lub biegania, czy może do oglądania filmów leżąc na kanapie. Zdecydowanie, lepszymi towarzyszami w trakcie długich spacerów będą psy myśliwskie. Natomiast za wieczór przed telewizorem nie obrazi się np. chow chow. Choć kwestia stymulacji fizycznej Twojego psiaka wydaje się być błaha, nic bardziej mylnego!

Pamiętaj, że niezależnie od tego jakiego psa wybierzesz, musisz zapewniać mu  wysiłek fizyczny. Różnica jest tylko w ilości, którą będziemy musieli mu go zapewnić. Każde zwierzę musi mieć chociaż minimalną ilość fizycznej stymulacji, by prawidłowo się rozwijało i funkcjonowało.

rasa samoyed Rasa Samoyed

Psy rasy średniej, a dzieci w rodzinie

Psy wykazują świetny wpływ na dzieci. Uczą ich wrażliwości, odpowiedzialności oraz otwartości na świat. Wybierając czworonoga, który będzie miał kontakt z dziećmi warto skupić się na rasach przyjacielskich i żywiołowych. Jednocześnie trzeba zadbać o to, by pies był delikatny wobec dziecka i nie tworzył dla niego zagrożenia i na odwrót. 

Zanim zdecydujesz się na psiaka pamiętaj, że kiedy pupil pojawi się już w Twoim domu to Ty będziesz ponosił za niego odpowiedzialność. Dziecko może pomagać w czynnościach pielęgnacyjnych oraz wszelkich aktywnościach, jednak zadania powierzane mu powinny być dostosowywane do jego wieku i możliwości. Przed zakupem zastanów się, czy jesteś w stanie poświęcić psu swój czas oraz środki, ponieważ dziecko nie jest w stanie ponieść za niego całkowitej odpowiedzialności.

rasa shar peiRasa Shar Pei 

Jeżeli zastanawiasz się jaki pies rasy średniej będzie odpowiedni do życia w rodzinie, oto kilka przykładów:

Pudel średni - czworonogi tej rasy są uznawane za jedne z najbardziej inteligentnych na świecie. Niesamowicie szybko przyswajają dostarczaną im wiedzę. Pudle są psami aktywnymi i czułymi, więc idealnie nadają się dla dzieci. Uwielbiają spacery oraz różne zabawy, na przykład aportowanie.

Samoyed - pies o silnej potrzebie przebywania z ludźmi, zdecydowanie nie sprawdzi się dla osób, których często nie ma w domu. Będzie jednak idealnym towarzyszem w domu pełnym ludzi. Jest radosnym i przyjaznym psem, który powinien być w dobrych relacjach z dzieckiem. Decydując się na samojeda musimy pamiętać o dostarczaniu mu sporej ilości ruchu.

Podsumwując każda rasa ma swój urok, energie i pomysłowość. Jeżeli już wybraliście są ukochaną rasę, pamiętajcie, że zawsz przed zakupem możecie porozmawiać z ich hodowcą. 

 


 

 

 

 

Advert - Hodowla

Ta strona u偶ywa plik贸w cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawie艅 dotycz膮cych
cookies oznacza, 偶e b臋d膮 one zapisane w pami臋ci urz膮dzenia. Wi臋cej informacji mo偶na znale藕膰 w Polityce prywatno艣ci.