Zabawki dla psa — przegląd akcesoriów dla psów
Każdy właściciel psa doskonale wie, że do prawidłowego rozwoju, pupil potrzebuje nie tylko odpowiedniej karmy, opieki weterynaryjnej i spacerów, ale także zabawy i aktywności fizycznej oraz psychicznej.
Zabawki dla psów stworzone są w taki sposób, by zaspokajać u nich m.in. potrzeby: węszenia, gryzienia tudzież żucia. Na co zwrócić uwagę przy zakupie odpowiednich zabawek dla psa? Jakie akcesoria wybrać dla szczeniaka, a co sprawdzi się przy dorosłym czworonogu? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy do dalszej części artykułu.
Obecnie zarówno stacjonarnie jak i online, dostępny jest ogromny wybór wszelakich akcesoriów i zabawek dla psów. Istnieją zabawki edukacyjne, do gryzienia, uspokajające, a nawet specjalne pluszaki dla szczeniaków i psów dorosłych. Czasem trudno odnaleźć się w gąszczu nowości, dlatego rozwiewamy wszystkie wątpliwości dotyczące zabawek dla czworonogów oraz ich odpowiedniego doboru.
Zabawki dla psa — dlaczego są tak potrzebne?
Największą frajdą dla psa, jest ruch na świeżym powietrzu oraz zabawa z innymi psami bądź opiekunem. Zabawki dla psów umilają wspólną rozrywkę, uspokajają i pomagają zająć zwierzę, gdy musi na jakiś czas pozostać samo w mieszkaniu. Każdy pies potrzebuje codziennej aktywności, zaspokojenia potrzeb węszenia, żucia, gryzienia oraz stymulacji intelektualnej. To wszystko jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju, dobrej kondycji i poczucia szczęścia pieska. Większość z wymienionych potrzeb może być zaspokojona poprzez zabawki dla psów. Ważne, by odpowiednio dostosować produkt do potrzeb, predyspozycji oraz wieku naszego przyjaciela.
Na co zwracać uwagę, wybierając odpowiednią zabawkę dla psa?
Psy nigdy nie wyrastają z chęci do zabawy. Potrzebują jej zarówno szczeniaki, jak i dorosłe osobniki. Warto pamiętać jednak, że rodzaj i sposób zabawy będzie się nieco różnił ze względu na wiek, rozmiar, rasę i indywidualne preferencje czworonoga. Właśnie te czynniki trzeba wziąć pod uwagę, wybierając odpowiednią zabawkę dla psa. Warto też zwrócić uwagę na to odpowiedni kształt i rozmiar gryzaka (czy nie grozi np. zadławieniem), materiał (nowoczesne zabawki wykonane są z wytrzymałych materiałów odpornych nawet na długotrwałe gryzienie) oraz główną funkcję, jaką dany przedmiot ma spełniać. Szukając zabawek, które rozwiną funkcje poznawcze u psa oraz zajmą czas, podczas nieobecności właściciela w domu lub mieszkaniu, warto zainteresować się m.in. matami węchowymi, które świetnie wpływają na rozwój czworonoga. Dzięki nim nasz pupil wyostrzy zmysł węchu, a także będzie miał zapewnioną długą rozrywkę.
Zabawki dla psa — najpopularniejsze i najlepsze rodzaje
Stając przed wyborem kupna zabawki dla psa, można spotkać się z ogromem różnych produktów. Aby ułatwić sobie zadanie, warto zapoznać się z ich podstawowymi rodzajami. Poniżej przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych zabawek dla pupilów.
- Piłki dla psów
To zdecydowanie najpopularniejszy i najczęściej wybierany rodzaj zabawek. Zabawa przy pomocy piłek może odbywać się zarówno w terenie, jak i w domu. Piłka może służyć do nauki aportowania, a także jako gryzak. Jeśli ma spełniać tę drugą rolę, warto wybrać model zaprojektowany specjalnie dla psów, gdyż standardowe piłeczki sportowe zawierają klej, który jest niebezpieczny dla zwierząt. Piłki dla psów mogą być wykonane z gumy, ale występują też wzorowane na piłkach tenisowych (z zastosowaniem bezpiecznych dla czworonoga materiałów). Ciekawą opcją są także piłeczki liker, stworzone ze specjalnej pianki. Tworzywo to jest bardzo lekkie i odporne na zniszczenia. Przedmiot nie zawiera wewnątrz powietrza, więc pies nie może jej przebić. Specjalna konstrukcja pozwala natomiast na unoszenie się zabawki na wodzie, co bardzo dobrze sprawdza się podczas zabaw w pobliżu jeziora lub rzeki. Piłki występują zazwyczaj w jaskrawych kolorach, dzięki czemu łatwiej ją odnaleźć w terenie. Obecnie na rynku prócz zwykłych piłek dostępne są także modele na sznurku, a nawet specjalne wyrzutnie, ułatwiające podnoszenie zabawki z ziemi i ich daleki wyrzut bez większego wysiłku. Tę formę rozrywki pokocha zarówno szczeniak, jak i dorosły pies.
Owczarek australijski - zabawki dla psa
- Kongo
To zabawki dla psów, w których wnętrzu ukryć można trochę karmy, bądź smaczki. Dzięki specjalnej konstrukcji dostęp do smakołyków jest nieco utrudniony, co zajmuje psu troszkę czasu. Kong świetnie sprawdzi się w czasie, gdy pupil musi pozostać na jakiś czas sam w mieszkaniu. Przy stosowaniu tego typu zabawki, warto pamiętać o zmniejszeniu porcji pożywienia o ilość pozostawioną w kongu i kontrolować liczbę dziennych smaczków. Zapobiegnie to przyszłym problemom z nadwagą i zdrowiem u psa. Kongi występują w różnych typach, rozmiarach i kształtach. Należy go dopasować do wielkości psa, aby zminimalizować ryzyko jego połknięcia.
- Frisbee dla psa
To rodzaj elastycznego i bardzo wytrzymałego tworzywa, posiadającego kształt dysku. Tego typu zabawka dla psa, rzucona w odpowiedni sposób, może pokonać w powietrzu nawet kilkaset metrów. Pies może ją gonić i aportować. Nauka korzystania z zabawki wymaga troszkę czasu, zarówno od właściciela, jak i pupila, ale dostarcza wiele frajdy. Ciekawostką jest, że frisbee stosowane jest również do nauki i ćwiczeń psich sportów takich jak np.: Freestyle czy Dogfrisbee.
Border collie - zabawka dla psa
- Ringo
To zabawka dla psa, o kształcie pierścienia, wykonana jest zazwyczaj z gumy lub kauczuku i występuje w wielu kolorach i rozmiarach. Ringo świetnie sprawdzi się zarówno dla szczeniaka jak i dorosłego psa. To idealne rozwiązanie na zabawę w terenie. Ringo może być stosowane do gryzienia, biegania za zabawką, szarpania i aportowania.
Siberian husky - zabawka dla psa
- Gryzaki
To zabawki dla psów pomagające zaspokoić naturalną potrzebę gryzienia i żucia w każdym jego wieku. Ponadto, stosowanie gryzaka pomaga w oczyszczaniu zębów i działa uspokajająco w stresujących dla zwierzaka sytuacjach. Wśród gryzaków dla psów, wyróżnić można wiele rodzajów. Pierwszym z nich są gryzaki naturalne (czyli suszone części ciała innych zwierząt, jak np. ucho cielęce czy królicze, żwacz lub tchawica) – to bezpieczne rozwiązanie, gdyż pies może nawet zjeść taki gryzak bez uszczerbku na zdrowiu. Trzeba jednak pamiętać o tym, by kontrolować ilość pokarmu tego typu.
Zabawka dla szczeniaka
- Kolejnym rodzajem gryzaków są gryzaki stomatologiczne,
które zawierają substancje zapobiegające osadzaniu się kamienia nazębnego. Ponadto są dość twarde, co umożliwia mechaniczne oczyszczanie zębów psa. Warto wspomnieć też o gryzakach wykonanych z drewna lub poroża jelenia, ponieważ są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu starczają na dłużej i nie są aż tak kaloryczne jak te suszone. Mogą być również zjedzone bez uszczerbku na zdrowiu – nie nadają się jednak dla łapczywych psów, gdyż istnieje ryzyko zadławienia. Ostatnim typem są gryzaki gumowe, które nie służą do jedzenia, a jedynie do zaspokajania potrzeby gryzienia i żucia oraz dbania o zęby. Gumowe gryzaki to wspaniała zabawka dla szczeniaka, który ząbkuje i dopiero uczy się nowych rzeczy. Tego typu zabawki dla psów występują w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach – niektóre mają też funkcję konga.
- Szarpaki
To zabawki dla psów, zaspokajające ich naturalną potrzebę gryzienia. Stosowanie szarpaków pozwala też dbać o prawidłową higienę jamy ustnej psów. Zabawa szarpakiem z psem przypominać powinna przeciąganie liny. Warto pamiętać, by czasem dać wygrać naszemu pupilowi w pojedynku, żeby nie stracił zainteresowania zabawą. Rozrywka przy użyciu szarpaka powinna kończyć się, gdy pies jest nią jeszcze zainteresowany, a nie, gdy już całkowicie się znudzi. Szarpaki dostępne są w różnych kształtach i kolorach a wykonane zazwyczaj ze sznurka, polaru, skóry lub juty.
Samoyed - zabawki dla psa
- Maty węchowe dla psa
To zabawki mające na celu zaspokojenie potrzeby węszenia u psa oraz zajęcie go przez dłuższy czas. Węszenie jest dla psa bardziej wyczerpujące niż aktywność fizyczna, dlatego maty tego typu szczególnie przydadzą się dla szczeniaków o niespożytej energii. Mogą też pomóc zająć starszego psa, który nie jest już w stanie podejmować większej aktywności. Jak korzystać z maty? Tego typu zabawkę dla psa wystarczy rozłożyć na podłodze i ukryć w niej psie smaczki. Zadaniem pupila jest wywęszenie i zjedzenie wszystkich. Na początek warto wybrać pokarm o intensywnym zapachu, by ułatwić psu zadanie. Przy zabawie z użyciem maty trzeba pamiętać o kontrolowaniu ilości przysmaków, gdyż ich nadmierna ilość skutkować może otyłością i problemami zdrowotnymi u zwierząt.
- Psie pluszaki
To zabawki dla psów stworzone w taki sposób, aby pupil mógł się nimi bawić, gryźć, a nawet je bezkarnie rozszarpać. Wnętrze przygotowane jest w taki sposób, by było bezpieczne dla czworonoga, oraz by nie wymagało wielkiego sprzątania nawet, w przypadku zniszczenia. Tego typu zabawki dla psów często zawierają lubianą przez nie plastikową butelkę, lub niezwykle wytrzymały wąż strażacki. Pluszowe zabawki dla psów często stają się niezbędnymi towarzyszami w legowisku i podczas podróży samolotem lub samochodem. Co ciekawe, w ramach przytulanki można wykorzystać swoje stare ubranie lub wykonać z niego zabawkę. Takie rozwiązanie może zadziałać uspokajająco na podopiecznego np. podczas nieobecności właściciela.
Pluszaki dla psa
- Aporty
To zabawki dla psów, wykorzystywane (jak sama nazwa wskazuje) do zabawy w aportowanie. Wykonywane są z odpornych tworzyw sztucznych, służą do zabawy na świeżym powietrzu. Ponadto unoszą się na wodzie, dlatego świetnie sprawdzą się też do nauki przynoszenia przedmiotów z wody. Warto pamiętać, żeby dobrać odpowiedni rozmiar aportu dla swojego przyjaciela (zbyt ciężki może zniechęcać go do nauki i zabawy).
- Łamigłówki i interaktywne zabawki dla psów
Podobnie jak maty węchowe, angażują umysł pupila do pracy. Główną zasadą działania tego typu gadżetów jest umieszczenie w nim smakołyków, a pies ma się do nich dostać, naciskając odpowiedni przycisk. W przeciwieństwie do konga czy maty, na początku przygody z edukacyjną zabawką dla psa, konieczna jest obecność właściciela. Należy pilnować jego postępów i w razie trudności, czasem delikatnie go nakierować, by nie poddał się zbyt szybko. Po kilku próbach pupil nauczy się korzystać z zabawki i będzie czerpać z tej aktywności frajdę. Warto pamiętać, o prawidłowym dostosowaniu trudności zabawki do wieku i predyspozycji psa.
Zabawki dla szczeniaka — co się najlepiej sprawdzi?
Opieka nad szczeniaczkiem to nie tylko wspaniała przygoda, ale także ogromne wyzwanie. Okres szczenięcy i młodzieńczy u psów, to czas, kiedy powinny one rozwijać swój zmysł łowiecki, doskonalić umiejętności motoryczne i zwiększać masę mięśniową. Młody piesek ma także nieprzebrane pokłady energii i przed sobą dość trudny okres wzrostu i wymiany zębów. Czy w tym pięknym i trudnym czasie mogą pomóc zabawki dla psów? Oczywiście, że tak.
Szczeniaki mają ogromną potrzebę zabawy, ruchu i aktywności. Świetnie sprawdzą się tu różnego rodzaju piłki i zabawki na sznurku, gumowe gryzaki i oczywiście pluszaki. Te ostatnie zaspokajają potrzebę gryzienia, szarpania, ale też przytulania, co jest pomocne szczególnie wśród piesków, które wcześnie zostały oddzielone od matki i rodzeństwa. Maskotki zaspokajają instynktowną potrzebę bliskości i ułatwiają adaptację w nowym miejscu. Wybierając pluszaka dla szczeniaka, warto zwrócić uwagę, czy nie zawiera ona małych, możliwych do odgryzienia i połknięcia elementów (np. plastikowych lub szklanych oczu), oraz ostrych krawędzi. Kolejnymi wartymi uwagi gadżetami dla młodych psów są zabawki edukacyjne. Piesek zmuszony jest do myślenia, pobudza i ćwiczy węch, a ponadto podczas wspólnej zabawy wzmacnia jakże istotną więź z właścicielem. Wybierając odbowiednie zabawki zwłaszcza dla szczeniąt, pamietajmy o dostosowaniu ich wielkości do psa. Nie mogą być ani za małe, ani za duże oraz nie mogą być twarde.
Zabawki dla szczeniaków
Zabawki dla dorosłego psa — jakie wybrać?
Wbrew pozorom dorosłe psy, w dalszym ciągu bardzo potrzebują wspólnej zabawy z właścicielem. Podobnie jak szczeniaki, ucieszą się one z piłek, pluszaków i zabawek interaktywnych. Ponadto u dużych psów skorzystać można również z szarpaków do przeciągania (u szczeniaków unika się tego typu zabawek, bo mogą podrażnić obolałe dziąsła w czasie wymiany zębów). Zabawa z psem przy użyciu szarpaka zaspokaja naturalną chęć rywalizacji, gryzienia oraz wzmacnia więź z właścicielem. Na czas spędzony poza domem sprawdzą się też różnego rodzaju aporty, ringo i frisbee. Dla psów seniorów, niezdolnych do wysiłkowych aktywności, zakupić warto konga, matę węchową bądź zabawki interaktywne.
Zabawki dla aktywnego psa — jak dostarczyć mu potrzebnych bodźców?
Czworonogi o niespożytej energii przepadają za czasem spędzonym na świeżym powietrzu, dlatego zabawki dla psów o dużym temperamencie, powinny nadawać się również do rozrywki na zewnątrz. Należą do nich wszelkiego rodzaju aporty, wytrzymałe szarpaki, ringo, frisbee, a także piłki z wyrzutnią (wystrzelenie jej na większą odległość pozwoli bardziej zmęczyć pieska). Prócz wyboru odpowiedniej zabawki dla psów, warto zwrócić też uwagę na ilość czasu przeznaczonego na wspólną zabawę. Do prawidłowego rozwoju i utrzymania dobrego stanu zdrowia czworonożnego podopiecznego, potrzebne jest minimum pół godziny wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Jednak konkretną ilość czasu przeznaczonego na zabawę z psem najlepiej dobrać indywidualnie, obserwując swojego pupila i jego preferencje.
Wyżeł węgierski krótkowłosy - zabawka dla psa
Zabawki dla dużego psa — jakie sprawią mu najwięcej frajdy?
Planując zakup zabawki dla dużego psa (jak np. owczarek niemiecki i kaukaski, dog niemiecki, boksery, labrador retriever, dalmatyńczyk, bernardyn, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wytrzymałość oraz rozmiar. Zbyt małe stwarzają bowiem ryzyko połknięcia lub zadławienia. Dla większych psów świetnie sprawdzą się np. specjalne duże piłki, uniemożliwiające ich złapanie zębami. Wykorzystać je można w zabawie na świeżym powietrzu. Ta aktywność polega na tym, że pies biega za piłką i próbuje ją złapać, ale ona wciąż się wyślizguje. Kolejnymi dobrymi zabawkami dla psów są ringo i aporty w dużych rozmiarach oraz grube, długie sznurkowe szarpaki. Dużego psa bez wątpienia ucieszy także naturalny gryzak i spory kong. Przy łapczywych pupilach, warto zaopatrzyć się w specjalne miski spowalniające jedzenie. Posiadają one specjalne przegrody w kształcie labiryntów, które utrudniają szybkie spożycie pokarmu, co pozytywnie wpływa na trawienie i znacznie zmniejsza ryzyko otyłości naszego przyjaciela rodziny.
Zabawki dla dużych psów
Kontrola stanu zabawek dla psów — dlaczego jest tak istotna?
Wybór odpowiedniej zabawki dla psa często jest dużym wyzwaniem dla właściciela. Na początku przygody z tego typu produktami warto rozpocząć od niewielkiej ich ilości i zobaczyć, jaki typ zabawek faktycznie interesuje psa. Co jakiś czas bezwzględnie należy dokładnie sprawdzić stan zabawek czworonoga. To ważne szczególnie w przypadku szczeniaków, gdyż uszkodzone gadżety mogą poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu psów. Stwarzają ryzyko skaleczenia, połknięcia i zatrucia czy zadławienia pupila. Dlatego, zużytej lub podniszczonej zabawki powinieneś się jak najszybciej pozbyć i zastąpić ją nową i w pełni sprawną.
Inne akcesoria dla psa — w co jeszcze warto zaopatrzyć pupila?
Prócz ogromnego wyboru zabawek dla psów, na rynku dostępne są różnego rodzaju akcesoria, które ułatwiają codzienne życie i funkcjonowanie czworonoga. Poniżej przedstawiamy te najbardziej przydatne i godne uwagi:
- miski oraz dozowniki na pokarm i wodę;
- karmy i psie przysmaki;
- budy;
- kojce i legowiska;
- ubrania;
- obroże;
- smycze;
- szelki;
- kagańce;
- maty chłodzące;
- transportery na czas podróży;
- akcesoria do pielęgnacji i podcinania sierści – jak np. trymer i furminator;
- worki na odchody;
- suplementy oraz preparaty ochronne przeciw pchłom i kleszczom;
- preparaty do mycia i pielęgnacji psów.
Oczywiście nie każdy pies będzie potrzebował wszystkich wymienionych wyżej akcesoriów. Rodzaj oraz ilość przydatnych gadżetów dla naszego pupila należy dostosować do indywidualnych potrzeb i warunków. W przypadku wątpliwości dotyczących odpowiedniego doboru zabawek dla psów, jak i pozostałych akcesoriów przydatnych podczas opieki nad czworonogiem, warto skorzystać z porady weterynarza, lub doświadczonych osób zajmujących się hodowlą rasowych psów. Pomogą oni w doborze niezbędnych produktów i doradzą prawidłowy system opieki nad zwierzakiem, by długo cieszył się on doskonałą kondycją i dobrym zdrowiem.